Spijkernisse, Netherlands
Terug

‘t Dijckhuis: ‘Verbinden, dát is waar ’t Dijckhuis om draait’

ce4c526303e2a377b43cca2b208b574f

Vierpolders - Wie door Vierpolders wandelt, kan er bijna niet omheen: ’t Dijckhuis is al bijna 15 jaar het bruisende middelpunt van het dorp. Dit multifunctionele gebouw is uitgegroeid tot dé plek waar verenigingen, inwoners en organisaties samenkomen voor sport, cultuur, ontspanning en ontmoeting. Of je nu een lezing wilt bijwonen, een kop koffie drinkt aan de bar of meedoet aan de wandelclub, in ’t Dijckhuis is altijd wat te doen.

Jennifer Smit |  | Aangepast op
‘’t Dijckhuis is echt een dorpshuis vóór en dóór Vierpolders’, vertelt voorzitter Leo van der Valk, die zich inmiddels al zo’n acht jaar inzet voor de stichting. ‘We proberen voor iedereen iets te bieden. Van sportactiviteiten tot lezingen, van een kerstmarkt tot een whiskyproeverij. Vooral het sociale aspect is belangrijk: dat mensen elkaar ontmoeten.’ Dat sociale karakter komt duidelijk naar voren in activiteiten als de wandelclub, die inmiddels al ruim tien jaar bestaat. ‘Dat begon met zes mensen’, zegt Leo, ‘en nu hebben we twee groepen: één die 10 à 12 kilometer loopt en één van 5 à 6 kilometer. Sommigen zijn zelfs verhuisd uit Vierpolders, maar blijven tóch terugkomen voor de gezelligheid. Dat zegt genoeg.’

Van cultuur tot koffie
’t Dijckhuis biedt een plek aan talloze verenigingen en initiatieven. Overdag en ’s avonds is de grote zaal vaak bezet door bridgeclubs, maar ook andere activiteiten krijgen volop ruimte. Zo organiseert de stichting regelmatig lezingen, workshops en culturele middagen.

Een bijzonder voorbeeld is de cultuurmiddag, waarin bewoners met verschillende nationaliteiten hun achtergrond delen. ‘Vierpolders telt wel twintig nationaliteiten’, vertelt Leo trots. ‘Tijdens die middag laten inwoners hun cultuur zien, met dans, rituelen of eten. De basisschool De Tiende Penning doet ook mee. Elke klas verdiept zich in een land, en tijdens de slotdag komt alles samen in ’t Dijckhuis. Dat is echt prachtig om te zien.’ Daarnaast wordt er samengewerkt met de gemeente Voorne aan Zee en het Cultuurplatform Voorne-Putten. ‘Die samenwerking is voor een aantal activiteiten essentieel’, zegt Leo.

Een plek voor kunst en ontmoeting
Wie ’t Dijckhuis binnenloopt, ziet het meteen: kunst aan de muren, vitrines met creatieve werken en een uitnodigende foyer. ‘Elke drie maanden krijgt een kunstenaar de kans zijn werk hier te exposeren’, legt Leo uit. ‘Zo brengen we cultuur letterlijk het dorp in. Mensen komen even kijken, drinken een bakkie, en raken aan de praat. Dat is precies wat we willen.’

Daarnaast biedt ’t Dijckhuis onderdak aan onder meer Fysio Vierpolders, Jayla Hairstyling en OBS 'De Tiende Penning' met een zeer actieve directrice Sandra Bijleveld. Daarmee is het gebouw niet alleen een ontmoetingsplek, maar ook een centrum voor gezondheid, cultuur en welzijn.
Uitdagingen én dromen
Zoals veel lokale initiatieven kampt ook ’t Dijckhuis met uitdagingen. ‘We willen graag vaker open zijn’, vertelt Leo. ‘Het liefst zes dagen per week, van ochtend tot avond. Maar dat lukt niet altijd, bijvoorbeeld door personeelstekort bij de horeca.’ Ook de toenemende regelgeving voor vrijwilligers maakt het werk soms ingewikkelder. ‘Toch blijft de bereidheid in het dorp groot. Als we hulp nodig hebben, staan er altijd meer mensen op dan we vroegen.’

De stichting kijkt ook vooruit. Zo wordt er gewerkt aan plannen voor een jeu-de-boulesbaan voor het gebouw: een nieuwe plek waar mensen elkaar kunnen ontmoeten. En volgend jaar bestaat ’t Dijckhuis vijftien jaar. Dat jubileum wordt gevierd met een dorpsontbijt, net als vijf jaar geleden.
f6d03f4b6ef3780d3c3203855e531b59
Verbinding als sleutelwoord
Wat drijft Leo persoonlijk om zich zo in te zetten? Zijn antwoord komt zonder aarzeling: ‘Als je ziet hoe blij mensen zijn. Tijdens de dorpsreünie laatst was het druk. Mensen die hier al jaren niet waren geweest, zeiden allemaal hoe mooi het geworden is. Dat doet je goed.’ Hij benadrukt dat ’t Dijckhuis bewust laagdrempelig blijft. ‘Je hoeft je vaak niet aan te melden of een kaartje te kopen. Kom gewoon wanneer je zin hebt. Dat maakt het zo toegankelijk.’

Of het nu gaat om de wekelijkse knutselmiddagen voor kinderen, de fietsclub, het Repair Café of een spontaan pianoconcert van een dorpsgenote: ’t Dijckhuis leeft van de ideeën en inzet van de bewoners zelf. ‘Heb je een goed idee? Kom langs’, moedigt Leo aan. ‘Meerdere activiteiten zijn ontstaan omdat dorpsgenoten iets misten. Zo houden we het Dijckhuis samen levendig.’

Lees meer over:

Lees ook

WhatsApp Image 2026-10-11 at 12.01.42

Brielse bokser Ray Oudenes wint overtuigend in Zwartewaal en promoveert

Zwartewaal – De 16-jarige bokser Ray Oudenes uit Brielle heeft zaterdag een overtuigende overwinning geboekt tijdens het boksgala van Boxing Godschalk in Zwartewaal. De jonge sporter versloeg de Duitser Rijon Gasschi met een technische knock-out in de tweede ronde. Dankzij de overwinning promoveert Oudenes van de C-klasse naar de B-klasse.

260319 zingkring Else

Zing-Kring in Nieuwenhoorn brengt herinneringen tot leven: ‘Samen zingen verbindt’

Nieuwenhoorn – In de voormalige dorpskerk van Nieuwenhoorn klinkt donderdag 15 oktober weer muziek tijdens een nieuwe editie van de Zing-Kring. Zorgzangeres Else Wagemakers brengt mensen met geheugenproblemen, dementie of niet-aangeboren hersenletsel samen om te zingen. Niet om een perfect koor te vormen, maar om herinneringen op te halen, het brein te stimuleren en vooral plezier te beleven. ‘Door muziek komt er soms van alles terug waarvan mensen niet meer wisten dat ze het nog konden herinneren.’

261030 Lezing Jacob van Maerlant door Peter Moree en Rob van Breda 2

Lezing over Jacob van Maerlant in Vierpolders: ‘Een bijzonder stuk geschiedenis van ons eiland’

Vierpolders - Wie was Jacob van Maerlant, de middeleeuwse schrijver naar wie het Maerlant College is vernoemd? Hoewel zijn naam bij veel inwoners van Voorne bekend zal klinken, weten maar weinig mensen welke bijzondere rol hij heeft gespeeld in de Nederlandse literatuurgeschiedenis. Op vrijdag 30 oktober vertellen Peter Moree en Rob van Breda in ’t Dijckhuis in Vierpolders over zijn leven, zijn werk en zijn band met de regio.

3122f1d9-c70a-43fa-9d7e-53a2e0067511

Spivo Dames 1 boekt spectaculaire comeback tegen WIK

Groot-Ammers – Spivo Dames 1 heeft dinsdagavond een knappe overwinning geboekt op WIK Dames 2. De ploeg uit Spijkenisse knokte zich in een spannende uitwedstrijd terug van een 2-1 achterstand en trok uiteindelijk met 2-3 aan het langste eind. Vooral de beslissende vijfde set, waarin Spivo een ruime achterstand wegwerkte en meerdere matchpoints overleefde, zorgde voor een spectaculaire ontknoping.

image

Kyokushin Fight Academy begint met karate voor 40-plussers in Spijkenisse

Spijkenisse – In Spijkenisse kunnen inwoners van 40 jaar en ouder vanaf woensdag 14 oktober kennismaken met karate. Kyokushin Fight Academy begint met een nieuwe trainingsgroep waarin bewegen, conditie en plezier centraal staan. Ook mensen zonder ervaring met de vechtsport kunnen meedoen.

zuidland-brielle2

Zuidland delft het onderspit tegen foutloos Brielle

Zuidland – Er waren dit voetbalweekend veel derby’s op Voorne Putten. De hoogste derby van het eiland bezochten we, maar het was niet de leukste derby om te bekijken van deze speelronde. Zuidland moest uiteindelijk zich gewonnen geven in het streekduel met Brielle, die ploeg zegevierde met 0-2 (0-0).