Spijkernisse, Netherlands
Terug

‘t Dijckhuis: ‘Verbinden, dát is waar ’t Dijckhuis om draait’

ce4c526303e2a377b43cca2b208b574f

Vierpolders - Wie door Vierpolders wandelt, kan er bijna niet omheen: ’t Dijckhuis is al bijna 15 jaar het bruisende middelpunt van het dorp. Dit multifunctionele gebouw is uitgegroeid tot dé plek waar verenigingen, inwoners en organisaties samenkomen voor sport, cultuur, ontspanning en ontmoeting. Of je nu een lezing wilt bijwonen, een kop koffie drinkt aan de bar of meedoet aan de wandelclub, in ’t Dijckhuis is altijd wat te doen.

Jennifer Smit |  | Aangepast op
‘’t Dijckhuis is echt een dorpshuis vóór en dóór Vierpolders’, vertelt voorzitter Leo van der Valk, die zich inmiddels al zo’n acht jaar inzet voor de stichting. ‘We proberen voor iedereen iets te bieden. Van sportactiviteiten tot lezingen, van een kerstmarkt tot een whiskyproeverij. Vooral het sociale aspect is belangrijk: dat mensen elkaar ontmoeten.’ Dat sociale karakter komt duidelijk naar voren in activiteiten als de wandelclub, die inmiddels al ruim tien jaar bestaat. ‘Dat begon met zes mensen’, zegt Leo, ‘en nu hebben we twee groepen: één die 10 à 12 kilometer loopt en één van 5 à 6 kilometer. Sommigen zijn zelfs verhuisd uit Vierpolders, maar blijven tóch terugkomen voor de gezelligheid. Dat zegt genoeg.’

Van cultuur tot koffie
’t Dijckhuis biedt een plek aan talloze verenigingen en initiatieven. Overdag en ’s avonds is de grote zaal vaak bezet door bridgeclubs, maar ook andere activiteiten krijgen volop ruimte. Zo organiseert de stichting regelmatig lezingen, workshops en culturele middagen.

Een bijzonder voorbeeld is de cultuurmiddag, waarin bewoners met verschillende nationaliteiten hun achtergrond delen. ‘Vierpolders telt wel twintig nationaliteiten’, vertelt Leo trots. ‘Tijdens die middag laten inwoners hun cultuur zien, met dans, rituelen of eten. De basisschool De Tiende Penning doet ook mee. Elke klas verdiept zich in een land, en tijdens de slotdag komt alles samen in ’t Dijckhuis. Dat is echt prachtig om te zien.’ Daarnaast wordt er samengewerkt met de gemeente Voorne aan Zee en het Cultuurplatform Voorne-Putten. ‘Die samenwerking is voor een aantal activiteiten essentieel’, zegt Leo.

Een plek voor kunst en ontmoeting
Wie ’t Dijckhuis binnenloopt, ziet het meteen: kunst aan de muren, vitrines met creatieve werken en een uitnodigende foyer. ‘Elke drie maanden krijgt een kunstenaar de kans zijn werk hier te exposeren’, legt Leo uit. ‘Zo brengen we cultuur letterlijk het dorp in. Mensen komen even kijken, drinken een bakkie, en raken aan de praat. Dat is precies wat we willen.’

Daarnaast biedt ’t Dijckhuis onderdak aan onder meer Fysio Vierpolders, Jayla Hairstyling en OBS 'De Tiende Penning' met een zeer actieve directrice Sandra Bijleveld. Daarmee is het gebouw niet alleen een ontmoetingsplek, maar ook een centrum voor gezondheid, cultuur en welzijn.
Uitdagingen én dromen
Zoals veel lokale initiatieven kampt ook ’t Dijckhuis met uitdagingen. ‘We willen graag vaker open zijn’, vertelt Leo. ‘Het liefst zes dagen per week, van ochtend tot avond. Maar dat lukt niet altijd, bijvoorbeeld door personeelstekort bij de horeca.’ Ook de toenemende regelgeving voor vrijwilligers maakt het werk soms ingewikkelder. ‘Toch blijft de bereidheid in het dorp groot. Als we hulp nodig hebben, staan er altijd meer mensen op dan we vroegen.’

De stichting kijkt ook vooruit. Zo wordt er gewerkt aan plannen voor een jeu-de-boulesbaan voor het gebouw: een nieuwe plek waar mensen elkaar kunnen ontmoeten. En volgend jaar bestaat ’t Dijckhuis vijftien jaar. Dat jubileum wordt gevierd met een dorpsontbijt, net als vijf jaar geleden.
f6d03f4b6ef3780d3c3203855e531b59
Verbinding als sleutelwoord
Wat drijft Leo persoonlijk om zich zo in te zetten? Zijn antwoord komt zonder aarzeling: ‘Als je ziet hoe blij mensen zijn. Tijdens de dorpsreünie laatst was het druk. Mensen die hier al jaren niet waren geweest, zeiden allemaal hoe mooi het geworden is. Dat doet je goed.’ Hij benadrukt dat ’t Dijckhuis bewust laagdrempelig blijft. ‘Je hoeft je vaak niet aan te melden of een kaartje te kopen. Kom gewoon wanneer je zin hebt. Dat maakt het zo toegankelijk.’

Of het nu gaat om de wekelijkse knutselmiddagen voor kinderen, de fietsclub, het Repair Café of een spontaan pianoconcert van een dorpsgenote: ’t Dijckhuis leeft van de ideeën en inzet van de bewoners zelf. ‘Heb je een goed idee? Kom langs’, moedigt Leo aan. ‘Meerdere activiteiten zijn ontstaan omdat dorpsgenoten iets misten. Zo houden we het Dijckhuis samen levendig.’

Lees meer over:

Lees ook

Zon_weer

Code rood vanaf middernacht

Regio - Vanaf middernacht (0.00 uur) geldt in 8 provincies in Nederland code rood vanwege de verwachte extreme hitte. Ook in onze provincie geldt code rood.

N57

Drukte verwacht op de N57 vanwege Concert at Sea en verkeer richting het strand

Regio – Van donderdag 25 juni tot en met zaterdag 27 juni staat een nieuwe editie van het festival ‘Concert at Sea’ op het programma op de Brouwersdam. Vanwege dit evenement en het verkeer dat vanwege de zomerse temperaturen richting het strand trekt, wordt de komende dagen drukte verwacht op de N57.

Waterfestijn Hellevoetsluis 2

Brandweer Hellevoetsluis brengt verkoeling aan inwoners tijdens Waterfestijn op het Land van Paling

Hellevoetsluis – De Brandweer van Hellevoetsluis heeft woensdagavond 24 juni verkoeling gebracht aan inwoners van jong tot oud tijdens een speciaal georganiseerd Waterfestijn op het Land van Paling in Hellevoetsluis. Na een oproep op social media kwam een groot aantal mensen op het Waterfestijn af.

Kermis Hellevoetsluis 1

Nieuwe editie van de kermis aan het Woordbouwerplein in Hellevoetsluis

Hellevoetsluis – Deze week staat de kermis weer op het Woordbouwerplein in Hellevoetsluis met allerlei attracties voor jong en oud. De kermis met meer dan 25 attracties op het terrein is nog tot en met zondag 28 juni te bezoeken. Donderdag 25 juni wordt op de kermis een hitteplan ingesteld vanwege de verwachte hoge temperaturen en gaat de kermis pas om 18:00 uur open.

Erepenning 20260624

Uitreiking Erepenning van Nissewaard aan Jan Willem Mijnans

Spijkenisse - Op woensdag 24 juni heeft burgemeester Cor Lamers de Erepenning uitgereikt aan Jan Willem Mijnans. De uitreiking vond plaats tijdens de raadsvergadering waarin Jan Willem Mijnans afscheid nam als wethouder van Nissewaard.

Pb 34 nieuwe wethouders

Nieuw college Nissewaard officieel van start

Spijkenisse - De gemeenteraad van Nissewaard heeft op 24 juni kennis genomen van het coalitieakkoord ‘Van opgave naar oplossing’. Tijdens dezelfde vergadering zijn de wethouders benoemd, geïnstalleerd en beëdigd. Daarmee is het nieuwe college van burgemeester en wethouders officieel gevormd en kan het aan de slag met de uitvoering van de plannen voor de komende bestuursperiode.