Spijkernisse, Netherlands
Terug

Brielse Maskerade op Pakjesavond

d2108a0bf618b70249b656b1ed6a8d9a
Mirjam de Neeff |  | Aangepast op
Brielle - Pakjesavond op 5 december? Jazeker, maar de inwoners van Brielle gaan éérst naar de Brielse Maskerade! Om 19.00 uur trekken bewoners van Brielle onherkenbaar de binnenstad in om te zich te laten zien en horen. Dat is elk jaar weer een feestelijke happening.

Op dit moment zijn de inwoners van Brielle al weken bezig met de voorbereidingen voor de Maskerade. Groepen en individuen hebben inmiddels een onderwerp verzonnen voor dit jaar en zijn aan de slag met het maken van maskers, spandoeken, borden en kleding. Uit interviews met oud-deelnemers blijkt dat deze voorbereiding altijd al een groot deelvan de voorpret van het evenement is.

De Klaasieloper, zoals een Maskeradeganger genoemd wordt gaat vervolgens op 5 december onherkenbaar de straat op. Hij of zij maakt plezier of uit zijn frustraties en of kritiek, betreffende iets wat er in het afgelopen jaar gepasseerd is, zonder aanzien des persoons. Of het nu om plaatselijke-, landelijke- of wereldgebeurtenissen gaat is om het even. Het gaat erom op humoristische wijze daarmee de draak te steken of om gewoon lol te maken.

Zoals van oudsher de traditie is, hoeven deelnemers zich niet vooraf op te geven. Daardoor weet niemand in Brielle of er veel of weinig mensen meedoen en wat ze kunnen verwachten. Bezoekers kijken vaak verrast toe en genieten vande feestelijke, ludieke sfeer met gratis warme chocolademelk, glühwein en oliebol in de hand.

Sinterklaas en burgemeester en wethouders wonen de Maskerade bij en uiteindelijk zijn er prijzen voor de meest originele en veelbelovende deelnemers. Rond 20.15 uur vertrekt iedereen weer huiswaarts om Sinterklaasavond verder te vervolgen.

De Maskerade bestaat inmiddels meer dan 175 jaar. In 1850 had de politiecommissaris vernomen dat ‘in deze stad de gewoonte bestaat dat op den St.Nicolaas avond sommigen uit de lagere volksklasse verkleed door destraten loopen en zich aan ongeregeldheden schuldig maken’. Hijverbood het, maar de jongeren in Brielle hielden zich er niet aan.Sinds 2016 staat de Brielse Maskerade op de Nationale Inventarislijstvan Immaterieel Erfgoed.





















Lees ook

R-Net busvervoer bus

Kinderen van 4 tot en met 11 jaar oud reizen vanaf volgend jaar gratis in het openbaar vervoer

Regio – Kinderen van 4 tot en met 11 jaar oud reizen vanaf 1 januari 2027 gratis in het openbaar vervoer in heel Nederland. In de regio Voorne-Putten kunnen kinderen in deze leeftijdscategorie vanaf volgend jaar, samen met een betalende en volwassen reiziger, zonder te betalen reizen met de bussen van EBS en de metro’s van de RET.

Politiebureau_Nissewaard_Spijkenisse

Cellencomplex Spijkenisse sluit in najaar

Spijkenisse - De Politie Eenheid Rotterdam brengt het aantal cellencomplexen terug van zes naar drie. De cellencomplexen aan het Marconiplein en Zuidplein in Rotterdam en aan de Overkampweg in Dordrecht blijven open.

Schuddebeursedijk_Ongeval

Auto belandt in sloot Schuddebeursedijk

Hekelingen – Op de Schuddebeursedijk in Hekelingen is woensdagmiddag een personenauto te water geraakt.

Reddingsbrigade Hellevoetsluis

Vrijwilligers Reddingsbrigade Hellevoetsluis al meer dan 50 jaar actief: ‘Bewakingsploeg van ongeveer veertig personen’

Hellevoetsluis – De vrijwilligers van de reddingsbrigade in Hellevoetsluis zijn al sinds 20 februari 1975 actief met het voorkomen en bestrijden van verdrinkingsongevallen als krachtige doelstelling. Het team van de Helvoetse reddingsbrigade is in de afgelopen jaren flink gegroeid en bestaat uitsluitend uit vrijwilligers die zich dag en nacht inzetten voor bezoekers van het strand in Hellevoetsluis.

Stock_Brandweer

Gratis bijeenkomst over brandveiligheid bij MEE Plus

Spijkenisse – Op dinsdag 21 juli organiseert MEE Plus een interactieve bijeenkomst over brandveiligheid. De voorlichting vindt plaats aan de Stadhuispassage 2E in Spijkenisse en wordt verzorgd door de brandweer.

Judoka Roos van Herpt toernooi Duitsland

Hellevoetse judoka Roos van Herpt behaalt vijfde plaats tijdens toernooi in Duitsland

Hellevoetsluis – De Hellevoetse judoka Roos van Herpt heeft afgelopen weekend een vijfde plaats behaald tijdens een toernooi in het Duitse Sindelfingen. Vrijdag vertrok de judo, op haar vijftiende verjaardag, in de richting van Duitsland om zich op te maken voor een competitie tegen allerlei sterke deelnemers uit verschillende landen.