Spijkernisse, Netherlands
Terug

Brielse Maskerade op Pakjesavond

d2108a0bf618b70249b656b1ed6a8d9a.jpg
Mirjam de Neeff |  | Aangepast op
Brielle - Pakjesavond op 5 december? Jazeker, maar de inwoners van Brielle gaan éérst naar de Brielse Maskerade! Om 19.00 uur trekken bewoners van Brielle onherkenbaar de binnenstad in om te zich te laten zien en horen. Dat is elk jaar weer een feestelijke happening.

Op dit moment zijn de inwoners van Brielle al weken bezig met de voorbereidingen voor de Maskerade. Groepen en individuen hebben inmiddels een onderwerp verzonnen voor dit jaar en zijn aan de slag met het maken van maskers, spandoeken, borden en kleding. Uit interviews met oud-deelnemers blijkt dat deze voorbereiding altijd al een groot deelvan de voorpret van het evenement is.

De Klaasieloper, zoals een Maskeradeganger genoemd wordt gaat vervolgens op 5 december onherkenbaar de straat op. Hij of zij maakt plezier of uit zijn frustraties en of kritiek, betreffende iets wat er in het afgelopen jaar gepasseerd is, zonder aanzien des persoons. Of het nu om plaatselijke-, landelijke- of wereldgebeurtenissen gaat is om het even. Het gaat erom op humoristische wijze daarmee de draak te steken of om gewoon lol te maken.

Zoals van oudsher de traditie is, hoeven deelnemers zich niet vooraf op te geven. Daardoor weet niemand in Brielle of er veel of weinig mensen meedoen en wat ze kunnen verwachten. Bezoekers kijken vaak verrast toe en genieten vande feestelijke, ludieke sfeer met gratis warme chocolademelk, glühwein en oliebol in de hand.

Sinterklaas en burgemeester en wethouders wonen de Maskerade bij en uiteindelijk zijn er prijzen voor de meest originele en veelbelovende deelnemers. Rond 20.15 uur vertrekt iedereen weer huiswaarts om Sinterklaasavond verder te vervolgen.

De Maskerade bestaat inmiddels meer dan 175 jaar. In 1850 had de politiecommissaris vernomen dat ‘in deze stad de gewoonte bestaat dat op den St.Nicolaas avond sommigen uit de lagere volksklasse verkleed door destraten loopen en zich aan ongeregeldheden schuldig maken’. Hijverbood het, maar de jongeren in Brielle hielden zich er niet aan.Sinds 2016 staat de Brielse Maskerade op de Nationale Inventarislijstvan Immaterieel Erfgoed.





















Lees ook

20260302_153615.jpg

Karren met karton en papier in brand aan Damstraat in Spijkenisse

Spijkenisse - Maandagmiddag rond 15.20 uur is de brandweer uitgerukt naar de Damstraat in Spijkenisse. Daar hebben meerdere karren met karton en papier vlamgevat, wat voor een behoorlijke rookontwikkeling zorgde.

1000037249.jpg

Iftar in wijkcentrum De Akkers

Spijkenisse – In wijkcentrum De Akkers vond zaterdagavond een gezamenlijke iftar plaats. Bewoners kwamen samen om met elkaar te eten. Ook burgemeester Lamers was aanwezig. Iftar is de maaltijd waarmee moslims tijdens de ramadan dagelijks na zonsondergang het vasten verbreken.

Stock_Plogging.JPG

Samen opruimen langs de Maasboulevard: actie op zondag 22 maart

Spijkenisse - Zondag 22 maart wordt tussen 10.30 en 12.00 uur aan de Maasboulevard in Spijkenisse een zwerfvuilopruimactie gehouden. In het kader van de Landelijke Opschoondag organiseert PloggingNU deze actie.

Voorne Atletiek, Essi en Valerie (l-r), liggend.jpeg

Jongste deelneemsters (5) pakken tweede en derde plek bij Voorne Atletiek

Afgelopen zaterdag organiseerde Voorne Atletiek de jaarlijkse indoorclubkampioenschappen. In een sportieve sfeer kwamen meer dan 100 leden, van mini’s tot senioren (5 tot en met 23 jaar), in actie. Iedereen ging naar huis met een medaille.

IMG_9211.jpeg

Spivo dames 1 neemt 5 belangrijke punten mee naar Spijkenisse

De dames 1 van volleybalvereniging Spivo uit Spijkenisse speelden afgelopen zaterdag de uitwedstrijd tegen VC WIK Groot-Ammers dames 1. Een team dat in de heenwedstrijd met 4-0 was verslagen.

Museumwinkel Mak.jpg

Museum Winkel Mak heropent met blik op babyzorg in de jaren vijftig

Na de wintersluiting opent Museum Winkel Mak op zaterdag 7 maart weer de deuren voor publiek. Het museum aan de Voorstraat in Spijkenisse laat zien hoe een dorpswinkel er tot ver in de jaren vijftig uitzag.