Spijkernisse, Netherlands
Terug

Brielse Maskerade op Pakjesavond

d2108a0bf618b70249b656b1ed6a8d9a.jpg
Mirjam de Neeff |  | Aangepast op
Brielle - Pakjesavond op 5 december? Jazeker, maar de inwoners van Brielle gaan éérst naar de Brielse Maskerade! Om 19.00 uur trekken bewoners van Brielle onherkenbaar de binnenstad in om te zich te laten zien en horen. Dat is elk jaar weer een feestelijke happening.

Op dit moment zijn de inwoners van Brielle al weken bezig met de voorbereidingen voor de Maskerade. Groepen en individuen hebben inmiddels een onderwerp verzonnen voor dit jaar en zijn aan de slag met het maken van maskers, spandoeken, borden en kleding. Uit interviews met oud-deelnemers blijkt dat deze voorbereiding altijd al een groot deelvan de voorpret van het evenement is.

De Klaasieloper, zoals een Maskeradeganger genoemd wordt gaat vervolgens op 5 december onherkenbaar de straat op. Hij of zij maakt plezier of uit zijn frustraties en of kritiek, betreffende iets wat er in het afgelopen jaar gepasseerd is, zonder aanzien des persoons. Of het nu om plaatselijke-, landelijke- of wereldgebeurtenissen gaat is om het even. Het gaat erom op humoristische wijze daarmee de draak te steken of om gewoon lol te maken.

Zoals van oudsher de traditie is, hoeven deelnemers zich niet vooraf op te geven. Daardoor weet niemand in Brielle of er veel of weinig mensen meedoen en wat ze kunnen verwachten. Bezoekers kijken vaak verrast toe en genieten vande feestelijke, ludieke sfeer met gratis warme chocolademelk, glühwein en oliebol in de hand.

Sinterklaas en burgemeester en wethouders wonen de Maskerade bij en uiteindelijk zijn er prijzen voor de meest originele en veelbelovende deelnemers. Rond 20.15 uur vertrekt iedereen weer huiswaarts om Sinterklaasavond verder te vervolgen.

De Maskerade bestaat inmiddels meer dan 175 jaar. In 1850 had de politiecommissaris vernomen dat ‘in deze stad de gewoonte bestaat dat op den St.Nicolaas avond sommigen uit de lagere volksklasse verkleed door destraten loopen en zich aan ongeregeldheden schuldig maken’. Hijverbood het, maar de jongeren in Brielle hielden zich er niet aan.Sinds 2016 staat de Brielse Maskerade op de Nationale Inventarislijstvan Immaterieel Erfgoed.





















Lees ook

De Stoep Rob van Wijk

Laatste seizoenspresentatie voor directeur Rob van Wijk van Theater de Stoep

Theater de Stoep heeft maandagavond 18 mei het programma van het theaterseizoen 2026/2027 gepresenteerd. De vrienden van het theater en andere genodigden konden genieten van een voorproefje van verschillende theatervoorstellingen. Het laatste seizoen van theaterdirecteur Rob van Wijk telt ongeveer 250 voorstellingen, met grote namen, show en spektakel, maar ook kleine voorstellingen en nieuw talent.

Wijkcentrum_Noord_politie.jpg

Inbraak bij Wijkcentrum Noord in Spijkenisse

Spijkenisse - In de nacht van maandag op dinsdag heeft er een inbraak plaatsgevonden bij Wijkcentrum Noord in Spijkenisse. Een ruit is met een steen ingegooid.

VERON afdeling 42 zendamateurs

Jubilerend VERON afdeling 42 legt als sport contact met de andere kant van de wereld

Nieuwenhoorn - VERON afdeling 42 in Nieuwenhoorn bestaat 50 jaar en dat werd zaterdag 16 mei gevierd met een open dag. De groep is een van de 63 afdelingen van de Vereniging Experimenteel Radio Onderzoek in Nederland.

Ongeval_Hekelingseweg (1).jpg

Fietser met spoed naar ziekenhuis na incident aan Hekelingseweg

Spijkenisse - Dinsdagochtend rond 08.40 uur zijn de hulpdiensten, waaronder een traumahelikopter, opgeroepen voor een incident langs de Hekelingseweg in Spijkenisse.

Jubileum Zeker Weten 18 mei 2026.jpeg

Radioprogramma ‘Zeker Weten’ viert jubileum: 1500e uitzending in ruim 38 jaar tijd

Spijkenisse – De radiostudio van LINQ Media stond maandagavond 18 mei volledig in het teken van een jubileum-uitzending van het radioprogramma ‘Zeker Weten’. Luisteraars worden in de radioshow al ruim 38 jaar bijgepraat over het sociaal-economische nieuws. Deze week staat de teller van het aantal uitzendingen op 1500 en werd dit gevierd door de radiomakers.

Inbraak_SCO63.jpg

Verdachten goed op beeld na inbraak bij SCO’63 in Spijkenisse

Spijkenisse - Zondagnacht rond 02.30 uur is ingebroken bij voetbalvereniging SCO’63 in Spijkenisse. De vereniging schrijft op sociale media dat het inbrekersduo vooral leek te gaan voor een spontane “midnight snackrun”.