Spijkernisse, Netherlands
Terug

Brielse Maskerade op Pakjesavond

d2108a0bf618b70249b656b1ed6a8d9a.jpg
Mirjam de Neeff |  | Aangepast op
Brielle - Pakjesavond op 5 december? Jazeker, maar de inwoners van Brielle gaan éérst naar de Brielse Maskerade! Om 19.00 uur trekken bewoners van Brielle onherkenbaar de binnenstad in om te zich te laten zien en horen. Dat is elk jaar weer een feestelijke happening.

Op dit moment zijn de inwoners van Brielle al weken bezig met de voorbereidingen voor de Maskerade. Groepen en individuen hebben inmiddels een onderwerp verzonnen voor dit jaar en zijn aan de slag met het maken van maskers, spandoeken, borden en kleding. Uit interviews met oud-deelnemers blijkt dat deze voorbereiding altijd al een groot deelvan de voorpret van het evenement is.

De Klaasieloper, zoals een Maskeradeganger genoemd wordt gaat vervolgens op 5 december onherkenbaar de straat op. Hij of zij maakt plezier of uit zijn frustraties en of kritiek, betreffende iets wat er in het afgelopen jaar gepasseerd is, zonder aanzien des persoons. Of het nu om plaatselijke-, landelijke- of wereldgebeurtenissen gaat is om het even. Het gaat erom op humoristische wijze daarmee de draak te steken of om gewoon lol te maken.

Zoals van oudsher de traditie is, hoeven deelnemers zich niet vooraf op te geven. Daardoor weet niemand in Brielle of er veel of weinig mensen meedoen en wat ze kunnen verwachten. Bezoekers kijken vaak verrast toe en genieten vande feestelijke, ludieke sfeer met gratis warme chocolademelk, glühwein en oliebol in de hand.

Sinterklaas en burgemeester en wethouders wonen de Maskerade bij en uiteindelijk zijn er prijzen voor de meest originele en veelbelovende deelnemers. Rond 20.15 uur vertrekt iedereen weer huiswaarts om Sinterklaasavond verder te vervolgen.

De Maskerade bestaat inmiddels meer dan 175 jaar. In 1850 had de politiecommissaris vernomen dat ‘in deze stad de gewoonte bestaat dat op den St.Nicolaas avond sommigen uit de lagere volksklasse verkleed door destraten loopen en zich aan ongeregeldheden schuldig maken’. Hijverbood het, maar de jongeren in Brielle hielden zich er niet aan.Sinds 2016 staat de Brielse Maskerade op de Nationale Inventarislijstvan Immaterieel Erfgoed.





















Lees ook

Fitheidstest voor 55 plussers senioren sport

Gratis fitheidstest voor 55-plussers in Rockanje

Stichting PUSH, Catharina, Thuis op Voorne en Fysiotherapie Rockanje organiseren op zaterdag 23 mei een gratis Fitheidstest voor 55-plussers uit de gemeente Voorne aan Zee. Tijdens de test worden onder meer kracht, lenigheid, balans en uithoudingsvermogen gemeten. Deelnemers krijgen daarna persoonlijk beweegadvies van een fysiotherapeut of beweegprofessional.

Kunstwerk Nina Valkhof Waterland Spijkenisse.jpeg

Nina Valkhoff maakt wereldwijd metershoge muurschilderingen: ‘Super dankbaar dat ik dit mag doen’

Regio – Nina Valkhof is al enkele jaren actief als muralist en reist inmiddels de hele wereld over om kunstwerken te maken. In onze regio is het werk van Nina terug te zien in de wijk Waterland in Spijkenisse. Hier maakte ze metershoge muurschilderingen die zijn geïnspireerd op de namen van de omliggende straten. Met haar werk in Spijkenisse werd ze onder andere genomineerd voor een award van Street Art Cities.

Sequence 02.00_03_00_23.Still001.jpg

Binnenkort 55 etsen van Rembrandt te zien in Historisch Museum Den Briel

Brielle - In Brielle zijn vanaf 22 mei tot en met 30 augustus 55 etsen van Rembrandt te zien in Historisch Museum Den Briel. Rembrandt van Rijn (1606-1669) wordt beschouwd als de beroemdste Hollandse kunstenaar van de Gouden Eeuw. Zijn artistieke nalatenschap omvat schilderijen, tekeningen en prenten.

Anne Frankboom Geervliet

Zaailing van Anne Frankboom bij Joodse begraafplaats Geervliet

Burgemeester Cor Lamers van Nissewaard en rabbijn Jehoeda Vorst van de Joodse Gemeente Rotterdam hebben woensdag 13 mei, samen met leerlingen van de Markenburgschool, een plaquette onthuld bij de nieuw geplante Anne Frankboom bij de Joodse begraafplaats net buiten Geervliet.

2. Opa Bram en opoe Jaantje.jpg

De Duinhuisjes openen extra op Hemelvaartsdag en Tweede Pinksterdag

Rockanje - Openluchtmuseum De Duinhuisjes is een klein museum aan de rand van de duinen. Op het terrein lijkt het alsof de tijd even heeft stilgestaan. Bezoekers kunnen de huisjes bekijken, maar ook op het groene erf plaatsnemen op een bankje en genieten van de rust en de vogels.

burgemeester traint.jpg

Burgemeester sprint naar vijfde plaats bij Voorne Atletiek

Vierpolders - Burgemeester Arno Scheepers was dinsdagavond 12 mei aanwezig bij een loopwedstrijd bij Voorne Atletiek in Vierpolders. De atletiekvereniging nam deel aan de Rijnmond Track Series, een serie baanraces op atletiekbanen in de regio Rotterdam-Rijnmond. Lopers van meerdere niveaus kwamen uit op de 1500 meter.