Spijkernisse, Netherlands
Terug

Deportatie van joods meisje uit Zuidland vastgelegd in stripfilm

f815b3230f6e978abe5f156d23027006.jpg
Marvin Don |  | Aangepast op
Zuidland - Op 28 oktober werd stilgestaan bij het tragische lot van de Joodse inwoners van Voorne-Putten, die tijdens de Tweede Wereldoorlog door de nazi’s zijn weggevoerd en omgekomen in vernietigingskampen in Polen.

Onder hen was de 17-jarige Sophia Bertha Levie, bekend als Fietje, uit Zuidland, die samen met haar familie en andere Joodse gezinnen op 28 oktober 1942 door Duitse soldaten en Nederlandse politie werd gearresteerd. De groep werd per tram naar Loods 24 in Rotterdam gebracht en vandaaruit gedeporteerd naar Kamp Westerbork. Kort daarna werden ze via Amsterdam doorgevoerd naar vernietigingskampen, waar zij, samen met in totaal 45 Joodse burgers van Voorne-Putten, het leven lieten.

Fietje Levie, toen 18 jaar oud, werd uiteindelijk om het leven gebracht in het vernietigingskamp Sobibor, waar zij door vergassing werd vermoord. Haar verhaal en dat van andere Joodse inwoners is door onderwijsmedewerker Peter van Deursen, in opdracht van de Oranjevereniging Zuidland, vastgelegd in een stripverhaal. Van Deursen creëerde de strip om de geschiedenis van Fietje en haar lotgenoten levend te houden en jongeren te betrekken bij deze ingrijpende periode.

Recent stelde Peter van Deursen zijn tekeningen beschikbaar aan de stichting Max XL / Laat Levie Leven. Roel van Deursen uit Spijkenisse ontwikkelde daarop een getekende film op basis van de strip, die de wegvoering en het lot van Fietje en de andere slachtoffers uitbeeldt. De productie werd mogelijk gemaakt door de inzet van vrijwilligers en de betrokkenheid van lokale organisaties. Een speciale dank gaat uit naar mevrouw Riet de Leeuw van Weenen voor het beschikbaar stellen van een foto van Fietje, die de herinnering aan haar levend houdt.

Met het stripverhaal en de film wordt een aangrijpende historische getuigenis gedeeld, die zowel jong als oud uitnodigt om stil te staan bij de verschrikkingen van de oorlog en het belang van herdenken.

Lees ook

auto rijdt tuin in bij rotonde Hellevoetsluis

Automobilist verliest macht over het stuur en rijdt door hek voor een woning heen

Hellevoetsluis – Donderdagmiddag heeft een eenzijdig ongeval plaatsgevonden aan de Rijksstraatweg in Hellevoetsluis. Een automobilist is hierbij door een hek voor een woning heengereden. Bij het ongeval raakte niemand gewond, maar de schade aan het hek en het voertuig was groot.

Botlektunnel 3.jpg

Botlektunnel vanwege onderhoudswerkzaamheden in beide richtingen afgesloten voor het verkeer

Regio – Vanwege onderhoudswerkzaamheden is de Botlektunnel van donderdag 21 mei 22:00 uur tot vrijdag 22 mei 05:00 uur in beide richtingen afgesloten voor het verkeer. Tijdens de werkzaamheden worden omleidingen ingesteld en wordt de vertraging op minder dan 10 minuten geschat door Rijkswaterstraat.

Wijk in Beweging 23 mei 2026.jpg

Sportieve middag in Spijkenisse tijdens ‘Wijk in Beweging’ om bewoners samen te brengen

Spijkenisse – Stichting Samen Voor Inwoners organiseert op zaterdag 23 mei een sportieve middag voor jong en oud bij de voetbalkooi aan de Andries van Bronckhorstlaan in Spijkenisse. Tussen 13:00 en 17:00 kun je terecht voor diverse sportieve activiteiten als boksen, dansen, voetballen en basketballen.

Eerste paal Molenwei

Eerste paal geslagen voor vernieuwde wijk Molenwei

Spijkenisse - Wethouder Martijn Hamerslag van de gemeente Gemeente Nissewaard, bestuurder Ruud van Nieuwaal van Maasdelta Groep en directeur Bart van Dijk van Dura Vermeer hebben dinsdag 20 mei de eerste palen geslagen voor de nieuwe bebouwing in de wijk Molenwei in het centrum van Spijkenisse.

Joop van der Hor.jpg

Historisch raam gered en geschonken aan Oudheidskamer Spijkenisse

Spijkenisse - Tijdens Talkshow Spijkers, afgelopen dinsdagmiddag in Bibliotheek De Boekenberg, gebeurde iets bijzonders. Presentator Joop van der Hor zet zich in om het verhaal van de Joodse familie Levie, die aan de Voorstraat in Spijkenisse woonde, niet te laten vergeten. Hond Max, die tijdens de oorlog alleen achterbleef, houdt daar nu symbolisch de wacht voor de deur.

Zundapp Meeting Vierpolders.jpg

Nieuwe editie van Oldtimer & Zündapp meeting: ‘Mensen komen uit alle hoeken van het land naar Vierpolders’

Vierpolders – Aankomende zondag 24 mei kun je tussen 11:00 en 17:00 pure nostalgie komen beleven tijdens een nieuwe editie van de Oldtimer & Zündapp meeting in Vierpolders. Liefhebbers kunnen terecht om deze klassieke voertuigen en brommers van dichtbij te bekijken, een groot aantal kramen te bezoeken en een hapje en drankje te halen bij diverse foodtrucks.