Spijkernisse, Netherlands
Terug

Deportatie van joods meisje uit Zuidland vastgelegd in stripfilm

f815b3230f6e978abe5f156d23027006
Marvin Don |  | Aangepast op
Zuidland - Op 28 oktober werd stilgestaan bij het tragische lot van de Joodse inwoners van Voorne-Putten, die tijdens de Tweede Wereldoorlog door de nazi’s zijn weggevoerd en omgekomen in vernietigingskampen in Polen.

Onder hen was de 17-jarige Sophia Bertha Levie, bekend als Fietje, uit Zuidland, die samen met haar familie en andere Joodse gezinnen op 28 oktober 1942 door Duitse soldaten en Nederlandse politie werd gearresteerd. De groep werd per tram naar Loods 24 in Rotterdam gebracht en vandaaruit gedeporteerd naar Kamp Westerbork. Kort daarna werden ze via Amsterdam doorgevoerd naar vernietigingskampen, waar zij, samen met in totaal 45 Joodse burgers van Voorne-Putten, het leven lieten.

Fietje Levie, toen 18 jaar oud, werd uiteindelijk om het leven gebracht in het vernietigingskamp Sobibor, waar zij door vergassing werd vermoord. Haar verhaal en dat van andere Joodse inwoners is door onderwijsmedewerker Peter van Deursen, in opdracht van de Oranjevereniging Zuidland, vastgelegd in een stripverhaal. Van Deursen creëerde de strip om de geschiedenis van Fietje en haar lotgenoten levend te houden en jongeren te betrekken bij deze ingrijpende periode.

Recent stelde Peter van Deursen zijn tekeningen beschikbaar aan de stichting Max XL / Laat Levie Leven. Roel van Deursen uit Spijkenisse ontwikkelde daarop een getekende film op basis van de strip, die de wegvoering en het lot van Fietje en de andere slachtoffers uitbeeldt. De productie werd mogelijk gemaakt door de inzet van vrijwilligers en de betrokkenheid van lokale organisaties. Een speciale dank gaat uit naar mevrouw Riet de Leeuw van Weenen voor het beschikbaar stellen van een foto van Fietje, die de herinnering aan haar levend houdt.

Met het stripverhaal en de film wordt een aangrijpende historische getuigenis gedeeld, die zowel jong als oud uitnodigt om stil te staan bij de verschrikkingen van de oorlog en het belang van herdenken.

Lees ook

Daveyvelzen foto Marjolein Nijmeijer

Spijkenisse treft onbekend Valken'68, Nieuwenhoorn weer op zondag

Regio - Waar de ene ploeg nog wacht op de eerste overwinning in de vierde divisie, is er de volle winst voor Nieuwenhoorn in de eerste klasse D. Spijkenisse wacht een tegenstander tegen wie men in de competitie nog nooit speelde. Nieuwenhoorn gaat zondag op bezoek bij Unitas '30, dat vorig seizoen nog in de vierde divisie uitkwam.

KFA_German_Open_Oldehove_Cup_press_photos

Groot aantal podiumplaatsen in Duitsland en Friesland voor Kyokushin Fight Academy uit Spijkenisse

Spijkenisse – De wedstrijdselectie van Kyokushin Fight Academy (KFA) uit Spijkenisse heeft in acht dagen tijd maar liefst 34 podiumplaatsen behaald tijdens twee toernooien in Duitsland en Friesland. De karateschool uit onze regio mocht maar liefst veertien podiumplaatsen bij de German Open in Leipzig. Een week later waren er nog een twintig karateka’s van KFA op het podium te vinden tijdens de Oldehove Cup in Friesland.

foto_website 0 (4)

Buren horen rookmelder en slaan alarm, brandweer redt twee honden

Spijkenisse – De brandweer heeft donderdagmiddag twee honden uit een woning aan de Heemstdonk in Spijkenisse gered. Buren hoorden een rookmelder afgaan en zagen rookontwikkeling, waarna zij 112 belden.

foto_website 0 (3)

Auto belandt in sloot langs Nieuweweg in Hellevoetsluis

Hellevoetsluis – Op de Nieuweweg in Hellevoetsluis is donderdag een auto van de weg geraakt en in een sloot terechtgekomen. De bestuurder en bijrijder raakten daarbij niet gewond.

Kaartenactie Nissewaard voor Elkaar resultaat

Meer dan 100 zelfgeschreven berichten tijdens kaartenactie van Nissewaard voor Elkaar

Nissewaard – Afgelopen zaterdag organiseerde het team van Nissewaard voor Elkaar een kaartenactie bij de ingang van Bibliotheek de Boekenberg in Spijkenisse. Voorbijgangers konden een kaartje schrijven voor iemand die wel wat troost, een lieve boodschap of gewoon een glimlach kan gebruiken. De actie werd georganiseerd in het kader van ‘De Week van de Ontmoeting’ en hierbij werden meer dan 100 berichten op een kaartje voor bewoners van Boavinda, Careyn de Vier Ambachten en het Vredehofhuis in Spijkenisse geschreven.

08 Martelaren Gorcum Fracassini

Lezing in Museum Den Briel over Martelaren van Gorcum

Brielle – Historicus Leo van der Molen geeft donderdag 8 oktober in Historisch Museum Den Briel een lezing over de Martelaren van Gorcum. De gratis lezing vindt plaats in de raadzaal van het Oude Stadhuis aan de Markt 1 in Brielle.