Spijkernisse, Netherlands
Terug

Dick de Hoog, het gezicht van judo in Zuidland en Heenvliet: ‘Meedoen is belangrijker dan winnen’

DickDeHoog
Foto: Marlies Moeken

Zuidland/Heenvliet - Wie in Zuidland of Heenvliet aan judo denkt, denkt automatisch aan Dick de Hoog. Al bijna zijn hele leven is hij verbonden aan JC Zuidland-Heenvliet. Wat begon als een jongensdroom op zevenjarige leeftijd, groeide uit tot een levenswerk dat generaties judoka’s heeft gevormd. Nu hij langzaam een stap terug doet als judoleraar, is het een goed moment om terug te blikken op de afgelopen jaren.

Jennifer Smit |

Dick begon in 1965 met judo, tegelijkertijd met de oprichting van de vereniging. ‘Het is een verslaving geworden’, zegt hij daar zelf over. ‘Je begint met het spelletje en voor je het weet, draait een groot deel van je leven eromheen.’ Sinds 1980 is hij de kartrekker van de club. Jarenlang stond hij meerdere avonden per week op de mat, naast een fulltime baan in de administratie. Judo werd nooit zijn beroep, maar wel zijn passie. ‘We zijn altijd een vereniging gebleven. Zo bleef judo betaalbaar en toegankelijk voor iedereen.’

Les aan duizenden kinderen
In die decennia gaf hij les aan duizenden kinderen. Inmiddels zijn dat er richting de 4000. ‘Dat is echt kicken’, zegt hij. ‘Ik heb generaties zien opgroeien. Nu heb ik kinderen op de mat waarvan papa en mama, en soms zelfs opa en oma, ook bij mij op les hebben gezeten.’ Het typeert zijn rol in de gemeenschap: Dick de Hoog is voor velen simpelweg ‘Meester Dick’. Dat merkt hij ook buiten de dojo. ‘In de supermarkt sta ik continu handen te schudden. Mijn vrouw loopt dan alvast door, ik sta met iedereen te praten.’

Zijn eigen judoloopbaan kende ook hoogtepunten. In 1978 werd hij Nederlands kampioen bij de IBF, in een tijd dat er meerdere bonden waren. Hij behaalde het hoogste judodiploma bij de Judo Bond Nederland, Judoleraar B, en dat bleef niet onopgemerkt. In 2000 werd hij de eerste ereburger van Bernisse, in 2005 kreeg hij een koninklijke onderscheiding en in 2015 ontving hij als eerste inwoner van Nissewaard de Jan Campertpenning. Afgelopen jaar kwam daar een bijzonder eerbetoon bij: samen met Heleen (inmiddels overleden) en Sandra Warning kreeg hij een gouden plaatje op de Kampioenspaal aan de Breedstraat, ter herinnering aan hun Nederlandse titels uit 1978 en 1979. 

Goed voor motoriek én zelfvertrouwen
Toch zit zijn trots niet alleen in prijzen en onderscheidingen. ‘Voor de opvoeding van kinderen is judo geweldig’, legt hij uit. ‘Het is goed voor de motoriek, voor het zelfvertrouwen. Kinderen leren winnen, maar vooral ook verliezen. Bij judo sta je er alleen voor. Dat is soms hard, maar ontzettend leerzaam.’ Zijn levensmotto is dan ook helder: meedoen is belangrijker dan winnen. ‘Als je meedoet, win je eigenlijk al.’

De sport is in de loop der jaren veranderd. Waar kinderen vroeger vaak jarenlang bij één club bleven, is er nu meer verloop. Andere sporten, drukke agenda’s en de nasleep van corona spelen daarin mee. ‘Toch houdt JC Zuidland-Heenvliet een stabiele kern van rond de 200 leden met daarbij een geweldige groep vrijwilligers en een sterk bestuur. Dat is ook ons doel: die vaste groep vasthouden.’

Judo_200 Foto: Privéfoto

‘Het moeten moet er vanaf’
Het stoppen met lesgeven voelt dubbel. ‘Ik had eigenlijk tien jaar geleden al moeten stoppen’, zegt Dick eerlijk. ‘Maar het is lastig loslaten.’ Tegelijkertijd beseft hij hoeveel impact het judo op zijn gezin heeft gehad. Overdag werken, ’s avonds trainen, vaak pas laat eten. ‘Mijn vrouw Marjan heeft mij altijd gesteund. Zij zat thuis en droeg de zorg voor onze drie zonen. Nu ben ik met pensioen en willen we meer samen doen, eropuit, fietsen. Het moeten moet er vanaf. Niet meer steeds op de klok kijken.’

Helemaal verdwijnen doet hij niet. Dick blijft betrokken bij het bestuur en bij activiteiten. ‘Mijn hart ligt bij die club.’ Ook draagt hij zijn taken stap voor stap over. Nieuwe trainers, oud-leerlingen zelfs, staan inmiddels voor de groep. Wat hij hoopt dat blijft? Tradities als het judokamp en de clubkampioenschappen, die hij voor de veertigste keer organiseert in februari. Maar vooral de sfeer. ‘Judo is een serieuze sport, maar er moet gelachen worden. Plezier staat voorop.’

Lees ook

WhatsApp Image 2026-09-21 at 15.06.55 (1)

Ruim 200 lopers aan de start bij eerste Vooruitgangloop in Zuidland

Zuidland - Ruim tweehonderd hardlopers hebben gisteren meegedaan aan de eerste Vooruitgangloop in Zuidland. De routes voerden onder meer door het groene Bernissegebied. De organisatie van de Vooruitgangloop kijkt tevreden terug op de eerste editie. ‘Ik kijk terug op een geweldig evenement.’

Plogging_WorldCleanupDay2026

Bijna vijftig deelnemers ruimen zwerfvuil op tijdens World Cleanup Day

Spijkenisse - Bijna vijftig vrijwilligers hebben afgelopen zondag meegedaan aan een zwerfvuilactie van PloggingNu in Nissewaard. De actie werd gehouden in het kader van World Cleanup Day. Na anderhalf uur opruimen brachten de deelnemers een flinke hoeveelheid zwerfvuil bijeen.

spivo

Spivo Dames 1 overtuigend naar tweede ronde bekertoernooi

Dordrecht - De volleybalsters van Spivo Dames 1 hebben zich overtuigend geplaatst voor de tweede ronde van het bekertoernooi. De ploeg uit Spijkenisse won zaterdag in Dordrecht met 0-3 van het jonge vierde damesteam van Next Volley Dordrecht. Met setstanden van 11-25, 19-25 en 15-25 kwam de overwinning geen moment serieus in gevaar.

PolitieLichtbalk - stock

Echtpaar heeft babbeltruc door, 28-jarige Spijkenisser aangehouden

Spijkenisse/Capelle aan den IJssel – De politie heeft zaterdag 19 september een 28-jarige man uit Spijkenisse aangehouden na een poging tot oplichting van een echtpaar van 75 en 78 jaar uit Capelle aan den IJssel. Het echtpaar vertrouwde het verhaal van een zogenaamde bankmedewerker niet en schakelde op tijd de politie in.

Foto persbericht magazine

Magazine ‘Samen..zorgen voor later’ gelanceerd in Hellevoetsluis

Hellevoetsluis - Het nieuwe magazine ‘Samen..zorgen voor later’ van De Goede Nieuwe Tijd Voorne aan Zee wordt sinds deze week huis-aan-huis verspreid in de gemeente. De uitgave staat vol persoonlijke verhalen, praktische informatie en inspiratie over prettig, gezond en zelfstandig ouder worden. Afgelopen dinsdag werd het magazine officieel gelanceerd bij restaurant Fortezza in Hellevoetsluis.

oussamabekkaoui(Dick)

Nieuwenhoorn opent de competitie met ruime zege op Kruisland

Kruisland – De enige deelnemer in de eerste klasse bij het amateurvoetbal, deze competitie, Nieuwenhoorn startte haar reeks op haar oude speeldag zondag in het Brabantse Kruisland, waar de plaatselijke voetbaltrots de tegenstander was van de Hellevoeters. Het werd voor de ploeg van Oussamma Bekkaoui 1-5 (1-2).