Spijkernisse, Netherlands
Terug

Herdenkingsjaar ‘80 jaar vrijheid’ van start: ‘Vrijheid is kwetsbaar en kostbaar’

2c7d4ced65f56d1776c1240e9d6e599d

Brielle – Het herdenkings- en feestjaar '80 jaar vrijheid' in Voorne aan Zee is vanmiddag officieel gestart. In het Historisch Museum Den Briel kwamen zo’n veertig genodigden samen, waaronder raadsleden, leden van het college en betrokkenen bij de tentoonstelling '80 jaar vrijheid in Brielle en Voorne 1945-2025'. Zichtbaar geraakt luisterden de aanwezigen naar de toespraken waarin de waarde van vrijheid centraal stond.

Jennifer Smit |  | Aangepast op
Na een welkomstwoord van museumcollectiebeheerder Jeannette Francke-de Lange, sprak burgemeester Arno Scheepers over het belang van herdenken en vieren. ‘Het is vandaag een bijzonder moment: de officiële aftrap van een jaar waarin we onze vrijheid herdenken én groots vieren. Juist in deze tijd zien we hoe kwetsbaar vrijheid is. Die moeten we blijven koesteren en verdedigen’, aldus de burgemeester. Hij stond stil bij de offers die in de Tweede Wereldoorlog zijn gebracht. ‘Dappere mensen maakten een keuze: ik verzet me, ik verraad niemand. Met dit herdenkingsjaar zetten we een uitroepteken achter onze vrijheid. We willen verbinden, verbroederen en bewustzijn creëren.’
743b2b0f376da14856c429a75fa8d936
Van een feestrok tot persoonlijke bezittingen
Aansluitend kregen de aanwezigen een eerste blik op de tentoonstelling 80 jaar vrijheid in Brielle en Voorne 1945–2025. De expositie, die loopt tot 12 mei 2025, belicht onder meer het verzet, de bevrijding en het dagelijks leven tijdens de oorlog in Brielle en Zwartewaal. Van een nationale feestrok tot de persoonlijke bezittingen van oorlogsslachtoffers: elk object vertelt een eigen verhaal. Francke-de Lange licht toe: ‘We besteden in het museum altijd veel aandacht aan de Tachtigjarige Oorlog en de bevrijding van Brielle. Dat we dit jaar ook 80 jaar vrijheid na de Tweede Wereldoorlog herdenken, geeft deze periode een extra bijzondere betekenis.’

De aftrap vormt het begin van een maand vol activiteiten in Voorne aan Zee, zoals vrijheidsmaaltijden, herdenkingen, het ontsteken van het bevrijdingsvuur op vier locaties op 5 mei en diverse educatieve initiatieven. Meer informatie over het programma is te vinden op: Programma 80 jaar vrijheid | Voorne aan Zee
4e2dc1a467e4cc9acf3b9e578169a10e

Lees meer over:

Lees ook

Vestingdagen_2026_Hellevoetsluis_William van den Handel (21)

In beeld: terugblik op drukbezochte Vestingdagen in Hellevoetsluis

Hellevoetsluis – Afgelopen weekend trokken veel bezoekers naar Hellevoetsluis voor de Vestingdagen. Verspreid over het evenemententerrein was er voor jong en oud van alles te zien en te beleven.

IMG_3466

Jeugd Brandweerwedstrijden op 26 augustus in Oostvoorne

Oostvoorne – De Hofwei in Oostvoorne verandert woensdagavond 26 augustus in een brandweerparcours voor de jaarlijkse Jeugd Brandweerwedstrijden. Kinderen van 6 tot en met 12 jaar kunnen tijdens verschillende opdrachten ervaren hoe het is om als brandweerman of brandweervrouw aan de slag te gaan.

RavensePark.

Samenscholingsverbod in Ravense Park en bij Kaaipoort

Hellevoetsluis/Brielle – Burgemeester Arno Scheepers heeft een samenscholingsverbod ingesteld in het Ravense Park in Hellevoetsluis. Aanleiding is aanhoudende overlast door groepen jongeren. Ook bij de Kaaipoort in Brielle wordt vanwege vergelijkbare problemen een samenscholingsverbod ingesteld.

Brand_Hellevoetsluis_William van den Handel (1)

Plantsoen beschadigd door brand in Hellevoetsluis

Hellevoetsluis – Aan de Dag Hammarskjöldlaan in Hellevoetsluis heeft vrijdagmiddag korte tijd een plantsoen in brand gestaan. Volgens ooggetuigen ontstond het vuur nadat enkele jongeren vuurwerk in het plantsoen zouden hebben gegooid.

Vestingdagen

Vestingdagen 2.0: dit is er dit weekend te doen in Hellevoetsluis

Hellevoetsluis – Dit weekend staan de Vestingdagen 2.0 op het programma in Hellevoetsluis. De afgelopen twee dagen konden bezoekers al terecht op de kermis, maar vanaf vrijdagavond beginnen de activiteiten van het festival echt.

Zwanengroep

Al 600 meldingen dit jaar: Zwanengroep wil tweede dierenambulance

Regio – Bij een zwaan of ander waterdier in nood weten steeds meer mensen Zwanengroep Zuid-Holland te vinden. Alleen dit jaar ontving de organisatie al zo'n 600 meldingen. Initiatiefnemer Edwin Vosselman begon na de olieramp in de Rotterdamse haven in 2018 met de oprichting van de organisatie.