Spijkernisse, Netherlands
Terug

Lesprogramma 80 jaar vrijheid: ‘Leren van het verleden, voor de vrijheid van de toekomst’

661f889234ae114432291b9b0b4ce8c2.jpg

Voorne-Putten - In 2025 is het tachtig jaar geleden dat Nederland werd bevrijd van de Duitse bezetting. Een bijzonder moment, dat het Streekarchief Voorne-Putten aangreep om - samen met onderwijsgroepen Edumare en Nissewijs - een lesprogramma te ontwikkelen voor het basisonderwijs.

Jennifer Smit |  | Aangepast op
Het programma, bedoeld voor de bovenbouw van het primair onderwijs, maar eenvoudig aanpasbaar voor groep 5 en 6, draait om omgevingsonderwijs. ‘We wilden niet alleen het algemene verhaal van de Tweede Wereldoorlog vertellen, maar juist inzoomen op wat er is gebeurd in de directe leefomgeving van de leerlingen’, vertelt Robert van Herk, educatief medewerker bij het Streekarchief en medeontwikkelaar van het programma. ‘Dat maakt indruk. Als je hoort dat op de plek waar nu een skatebaan is, ooit een V2-raket insloeg, dan skate je daar toch anders rond.’ Het lesprogramma heeft als doel om leerlingen op een persoonlijke en indringende manier te laten ervaren wat oorlog betekent – en waarom vrijheid niet vanzelfsprekend is.
cc165de65a4851c4303e24b473aa55bc.jpg
Levensverhalen van kinderen en jonge volwassenen
Waarom nu, tachtig jaar na de bevrijding, een nieuw lesprogramma? ‘Omdat vrijheid kwetsbaar is’, benadrukt Van Herk. ‘De wereld is onrustig, en het is belangrijk dat kinderen en volwassenen beseffen dat vrijheid nooit vanzelfsprekend is. Door het verleden dichtbij te brengen, hopen we dat besef levend te houden.’ Het project heeft inmiddels bijna 6000 leerlingen bereikt, dat is ongeveer 90% van alle leerlingen op Voorne-Putten en Rozenburg. Het lesmateriaal is gratis te downloaden via de website van het Streekarchief, en leerkrachten kunnen het aanpassen naar eigen inzicht. 

In de lessen worden niet alleen historische feiten gedeeld, maar ook levensverhalen van kinderen en jongvolwassenen uit de oorlog. Zoals Fietje Levi uit Zuidland, een meisje dat juf wilde worden, maar vermoord werd omdat ze Joods was. ‘Dat raakt kinderen’, zegt Van Herk. ‘Ze herkennen zich in die droom om juf te worden, en dan besef je: haar toekomst werd haar afgenomen, alleen vanwege haar afkomst.’ 

Nieuwe Oorlogs Courant
Het lesprogramma bestaat uit diverse onderdelen, waaronder een 15 minuten durende film, een handleiding voor leerkrachten, een tijdlijnposter en de Nieuwe Oorlogs Courant – een krant vol historische informatie en opdrachten, toegespitst op de eigen woonplaats. Elk dorp op Voorne-Putten en Rozenburg heeft zijn eigen les, waarin een lokale oorlogsgeschiedenis centraal staat. Zo gaat het in Oostvoorne over de deportatie van de Joodse jongen Benjamin, in Zwartewaal over de ondergedoken Italiaanse soldaten, en in Brielle over de jodenvervolging en het tragische bombardement op een basisschool.

‘Die lokale invalshoek is onze grootste troef’, aldus Van Herk. ‘Kinderen gaan echt 'aan' als ze plekken herkennen in het lesmateriaal. Dan tikken ze elkaar aan in de klas: ‘Daar ben ik geweest!’ Dat persoonlijke haakje zorgt voor betrokkenheid.’ Het archief zette sterk in op beleving en herkenning, waarbij kinderen worden uitgedaagd na te denken over morele dilemma’s. ‘Wat zou jij doen?’ is een terugkerende vraag in de lessen. ‘We laten bijvoorbeeld een brief zien van een transporteur die klaagt over een betaling nadat hij Joden voor de gemeente heeft afgevoerd. Dat zet aan tot nadenken: besefte hij wat hij deed?’

Lees ook

20260515-JB1_1216.jpeg

Bestelbus in brand aan Hogelandseweg in Spijkenisse

Spijkenisse - Aan de Hogelandseweg in Spijkenisse is vanavond brand ontstaan in een bestelbus. De brand begon in het motorcompartiment en ontwikkelde zich snel, waarna ook de cabine in brand stond.

Zwembad Molengors

Legionella bij zwembad Molengors blijkt milde variant

De legionellabesmetting bij Zwembad Molengors in Zuidland blijkt een milde variant te zijn. Dat schrijft het bestuur van het zwembad. De bacterie werd maandag 11 mei, de openingsdag, aangetroffen in de leiding van de douches bij de herenkleedkamer. Het zwembad ging uit voorzorg meteen dicht. Uit aanvullend onderzoek blijkt nu dat het gaat om een mildere variant van de legionellabacterie. Het zwembad kan binnenkort alsnog open.

Stock_politie.jpg

Burgemeester sluit woning in Brielle na vondst drugs

Brielle - Burgemeester Arno Scheepers heeft op 13 mei 2026 een woning gesloten vanwege een drugsovertreding. Het gaat om een woning aan de Mallegout in Brielle, de sluiting geldt voor zes maanden.

Anne Frankboom Geervliet taalfout

Plaquette bij Anne Frankboom Geervliet bevat tekstfout

Geervliet - Op de plaquette bij de Anne Frankboom bij de Joodse begraafplaats in Geervliet staat een tekstfout. In plaats van ‘witte kastanje’ staat er ‘wite kastanje’. Burgemeester Cor Lamers heeft de plaquette woensdag 13 mei onthuld, samen met rabbijn Jehoeda Vorst en leerlingen van de Markenburgschool.

1000004221.jpg

Boerenmarkt in Simonshaven tijdens Hemelvaart

Simonshaven - Donderdag was er een boerenmarkt in Simonshaven. Verschillende kramen werden bezet door lokale ondernemers die hun producten verkochten.

Sporten_dorp_Centrum_Spijkenisse (7).JPG

Sportverenigingen laten bezoekers kennismaken met hun sport

Spijkenisse - Tijdens Hemelvaartsdag konden jong en oud in het centrum van Spijkenisse meedoen aan het evenement Sport in het Dorp. Tussen 12.00 en 16.00 uur waren allerlei sportverenigingen en organisaties naar het centrum gekomen om bezoekers kennis te laten maken met hun sport.