Spijkernisse, Netherlands
Terug

Natuurorganisaties teleurgesteld over uitblijven compensatie Tweede Maasvlakte

Depositphotos_391838026_XL

Tweede Maasvlakte

janssenkruseproductions via Depositphotos

Meerdere natuur- en milieuorganisaties zijn teleurgesteld na een recente uitspraak van de Raad van State over de natuurcompensatie voor de Tweede Maasvlakte. Volgens de organisaties duurt het al veel te lang voordat de beloofde maatregelen worden uitgevoerd.

Linda van der Klooster |  | Aangepast op

Die maatregelen moesten het verlies van natuur in de Voordelta goedmaken. Bij de aanleg van de Tweede Maasvlakte in 2008 verdween 2.500 hectare beschermde onderwaternatuur. Daarom werd afgesproken dat er nieuwe beschermde natuur zou komen, bijvoorbeeld door delen van de zee aan te wijzen als beschermd gebied. Daar mag geen bodemberoerende visserij plaatsvinden zodat de zeebodem met rust wordt gelaten. Zo krijgt het bodemleven de kans om te herstellen.

Europa gaf alleen toestemming voor de aanleg van de Tweede Maasvlakte als de natuurschade volledig zou worden gecompenseerd. Dat is nog niet volledig gebeurd. 

De natuurorganisaties hadden een rechtzaak aangespannen tegen de overheid, omdat zij vonden dat de overheid te weinig deed om de beloofde natuurcompensatie uit te voeren. Een rechtbank gaf hen in 2022 deels gelijk en oordeelde dat de overheid onvoldoende had gedaan.

De minister van Natuur en Stikstof en het Havenbedrijf Rotterdam gingen daartegen in hoger beroep en hebben nu gelijk gekregen. Volgens de Raad van State is de eerder gekozen juridische route niet geschikt om de compensatie via de natuurvergunning af te dwingen. De verplichting om de natuur te herstellen blijft wel bestaan.. 

Lege handen

Natuurmonumenten, Stichting De Noordzee, Wereld Natuur Fonds, Vogelbescherming Nederland, Natuur en Milieufederatie Zuid-Holland, Stichting Duinbehoud en Zuid-Hollands Landschap reageren teleurgesteld op de uitspraak.

‘Deze uitspraak is enorm teleurstellend, hieruit blijkt dat de staat de natuurcompensatie slecht geregeld heeft’, zegt directeur Jeroen de Koe van Natuurmonumenten namens de organisaties. ‘De natuur wordt van het kastje naar de muur gestuurd en staat na al die jaren nog steeds met lege handen. Het is onbegrijpelijk dat verantwoordelijke partijen zich verschuilen achter juridische constructies. Ondanks deze uitspraak blijft de verplichting van de Nederlandse Staat bestaan om de schade volledig te compenseren. De Voordelta wacht al bijna twintig jaar op het herstel dat is beloofd. Juist nu er weer wordt gesproken over verdere uitbreiding van de haven, is het cruciaal dat deze afspraak eerst wordt nagekomen.’

De natuurorganisaties willen dat er alsnog een echt zeereservaat komt, waar de zeebodem met rust wordt gelaten en geen bodemberoerende visserij plaatsvindt. Een voorstel van de staatssecretaris uit 2025 vinden zij onvoldoende. Volgens hen zijn de voorgestelde gebieden te klein en te verspreid om het herstel van de natuur goed mogelijk te maken.

Volgens de organisaties gaat het slecht met de natuur in de Voordelta. Visserij die de zeebodem verstoort, beschadigt het bodemleven. Op plekken waar niet wordt gevist, kan de natuur zich herstellen. Zo werd bij de Brouwersdam een natuurlijk oesterrif ontdekt, iets wat vroeger vaker voorkwam in de Voordelta.

De natuurorganisaties denken na over vervolgstappen. Ook verwachten zij dat de Europese Commissie opnieuw naar de situatie zal kijken.

 

Lees ook

20241228_192351

Industrieel Belevingsmuseum zoekt mooiste foto van mens en industrie

Spijkenisse – Het Industrieel Belevingsmuseum Nissewaard organiseert een fotowedstrijd. Het thema van de editie 2026 is ‘De Mens en Industrie’. Met de wedstrijd wil het museum de aandacht vestigen op de mensen achter de industrie. Niet alleen de fabrieken, techniek en gebouwen staan centraal, maar juist de werknemers die dagelijks bijdragen aan innovatie en de toekomst van de regio.

Schaap-dieren-weide

Zorgen om dieren in de zon? Dit kun je doen

Regio – Met het zonnige en warme weer genieten veel mensen van de zomer. Niet iedereen kan echter goed tegen de hitte en zoekt verkoeling bij een airco of in de schaduw. Voor dieren is dat niet altijd mogelijk. Verschillende dierenorganisaties roepen daarom op extra alert te zijn op huisdieren en dieren in de wei.

IMG_6914

Dierenopvangcentrum Spijkenisse zoekt vrijwilligers voor opknapbeurt: ‘We hebben extra handen nodig’

Spijkenisse - Terwijl de zomerdrukte in volle gang is en de temperaturen oplopen, doet het Dierenopvangcentrum Spijkenisse een oproep aan vrijwilligers. Niet om honden uit te laten of katten te verzorgen, maar om het terrein en het pand een broodnodige opknapbeurt te geven.

Dorpsraad Rockanje

Vier nieuwe leden voor Dorpsraad Rockanje: ‘De schakel tussen inwoners, ondernemers, verenigingen en gemeente’

Rockanje – Piet Varkevisser, Miranda van der Gaag, Karin van der Hoeven en Randolf de Jong versterken als nieuwe leden de dorpsraad van Rockanje. De dorpsraad is een lokale stichting die de belangen van inwoners van Rockanje wil behartigen en de schakel is tussen de inwoners, ondernemers, verenigingen en de gemeente. Met de vier versterkingen beschikt de Dorpsraad nu over tien inwoners die zich hiervoor inzetten.

BBQVeteranen

Stichting WaterlandSpijkenisse zet veteranen in het zonnetje

Spijkenisse – Stichting WaterlandSpijkenisse organiseerde afgelopen zaterdag een barbecue ter gelegenheid van Veteranendag.

042 - Wethouder overhandigt prijs uit Rijbewijsbox 2

Marith Oudwater wint prijs uit Rijbewijsbox in Voorne aan Zee

Voorne aan Zee - Wethouder Igor Bal heeft maandag 13 juli voor het eerst een prijs uit de Rijbewijsbox uitgereikt. De 19-jarige Marith Oudwater uit Oudenhoorn was de gelukkige winnaar van een diner- en kartarrangement.