Spijkernisse, Netherlands

Oorlogsslachtoffers herdacht in Zwartewaal

Foto: Wil van Balen
Mirjam de Neeff | 4 december 2024 13:49 | 4 december 2024 13:49
Zwartewaal - Ieder jaar op 4 december worden de slachtoffers van de avond en nacht van 4 december 1944 herdacht. Deze herdenking vond woensdagochtend weer plaats bij het monument 'De Verwoeste Hoogte' aan de Meeldijk 2 in Zwartewaal. 

In de avond van 4 december 1944 voerden de Duitse bezetters in Zwartewaal een zware vergeldingsactie uit, waarbij twee Nederlandse broers, Jan en Johan Koene, en twee Italiaanse onderduikers, Salvatore Scanio en Francesco Concas, om het leven kwamen.

De twee broers werden doodgeschoten, de twee Italianen kwamen door een handgranaat en brand om het leven. Een derde Italiaanse onderduiker, Franco di Julio, wist te ontkomen en vond een stuk verderop in een hooiberg de perfecte schuilplaats. De boer die hem de dag daarop vond, hielp hem te ontkomen. Deze Italiaan was destijds in 1991 aanwezig toen het monument aan de Meeldijk onthuld werd.

Dit alles gebeurde aan de Meeldijk, waar de twee broers Jan en Johan Koene woonden. Zij hadden banden met het verzet en boden onderduik aan gedeserteerde Duitse en Italiaanse militairen. Door verraad werd hun adres bekend, hetgeen leidde tot de vergeldingsactie. Diezelfde nacht werd in Zwartewaal ook een drietal inwoners opgepakt die verdacht werden van het verborgen houden van verzetsmensen. Samen met drie inwoners uit Rockanje, werden de zes gevangen genomen inwoners in de duinen bij Rockanje gefusilleerd. 

Bij de herdenking werden toespraken gehouden door burgemeester Arno Scheepers en namens de Nederlandse Unie van Veteranen, die het herdenkingsmonument geadopteerd hebben. Na de herdenking, het leggen van de kransen en bloemen en een minuut stilte, werd nog een gezamenlijke lunch genuttigd in Dorpshuis De Gaffelaar in Zwartewaal.




Meest gelezen

Maximale snelheid van en naar Spijkenisserbrug naar 50 kilometer per uur

Perry van Brandwijk | 3 december 2025

Negentiende editie Spijkenisse SPARK Marathon trekt internationaal veld

Marvin Don | 30 november 2025

Nieuwe buslijn 107 gaat vanaf 4 januari rijden in de regio

Perry van Brandwijk | 1 december 2025

Lees ook

Stichting WaterlandSpijkenisse start jaa...

Waterland - Met het vertrek van Sinterklaas start Stichting WaterlandSpijkenisse opnieuw een traditi...

Derde editie van Carols in Oostvoorne: â...

Oostvoorne - In de Dorpskerk van Oostvoorne klinkt op zaterdag 13 december om 16.00 uur opnieuw het ...

Maskerade trekt volle binnenstad in Brie...

Brielle - In de Brielse binnenstad vond gisteravond de jaarlijkse Maskerade plaats, een traditie waa...

VVD Nissewaard vraagt opheldering over t...

Nissewaard - De VVD Nissewaard heeft het college van burgemeester en wethouders om duidelijkheid gev...

Nieuwe prestatieafspraken moeten sociale...

Voorne aan Zee - De gemeente Voorne aan Zee, verschillende woningcorporaties en huurdersorganisaties...

Stephan van Uden (VOOR Nissewaard): ‘P...

Nissewaard – Binnen een half jaar is het zover: de gemeenteraadsverkiezingen. Toch is de lokale po...