Spijkernisse, Netherlands
Terug

Op bezoek bij de Juthut in Oostvoorne: 'Een klein museum vol strandvondsten'

cece858c1d9b155b7ff3fd394ea13ebb.jpg

Oostvoorne - Achter zijn huis in Oostvoorne bouwde Ad van den Berghe een klein museum vol strandvondsten. Hij is strandjutter, zeehondenwachter en voorzitter van Stichting Strand In Zicht. In zijn Juthut neemt hij bezoekers mee op avontuur langs vergeten voorwerpen, aangespoelde geheimen en verhalen over de natuur.

Zoë van Baarle |  | Aangepast op
Achter het tuinhek met het bordje Juthut klinkt al van een afstand de stemIn een hoek van de tuin, onder een afdakje, staat strandjutter Ad van den Berghe met een groepje bezoekers. Zijn handen bewegen levendig terwijl hij vertelt over een aangespoelde kite en mysterieuze flessenpost. De sfeer is ontspannen. Ad neemt de tijd, voor iedereen.
Ad heeft zijn vondsten uitgestald in een schuur achter het huis. De bodem is bedekt met zand., alsof je écht op het strand staat. Maar wat meteen opvalt, is de hoeveelheid spullen. Duizenden vondsten: boeien, helmen, flessen, schelpen, speelgoed, ankers, oude klokken, dode krabben, fossielen. Het is zó veel dat je niet weet waar je moet kijken. Een georganiseerde chaos vol geschiedenis en verhalen.

"Het begon met een paar vondsten," zegt Ad. "Maar op een gegeven moment liep het thuis uit de hand. Dus toen heb ik er maar een hut van gemaakt." Die ‘hut’ is inmiddels een ware tijdcapsule. Elke vondst heeft een verhaal, en Ad vertelt ze met passie. Of het nu een speedmeter van een schip is, een verzonken helm, een tekening in een flessenpost, of de wrange vondst van een dode zeehond.

Strandjutten als manier van kijken
Wat is strandjutten eigenlijk? Volgens Ad is het een manier van kijken. "Je moet vroeg zijn en je moet weten waar je moet zoeken. Na een storm, als de wind op de kust staat; dan spoelt er van alles aan. Maar je moet ook ogen hebben voor wat anderen niet zien."
Ad herkent het bijzondere in het gewone. Hij tilt een stuk aangespoeld hout op en vertelt hoe het waarschijnlijk ooit een deel van een Japans vissersschip was. Even later laat hij flessenpost zien van veertig jaar oud, met brieven vol dromen, verdriet en afscheid.

De zeezoogdierenambulance
Ad is meer dan jutter. Hij is ook zeehondenwachter bij de zeezoogdierenambulance en voorzitter van Stichting Strand In Zicht. “Iedere dag krijgen we wel een melding. Een zeehond op het strand. Soms gezond, soms verzwakt. Dan beoordelen we of we moeten ingrijpen.” Hij vertelt hoe hij met een brancard zeehondjes verplaatst en hoe belangrijk het is dat mensen ze met rust laten.

"Een zeehond moet soms zes uur liggen om zijn zuurstof in zijn spieren weer aan te vullen," zegt Ad. "Als hij dan steeds wordt gestoord, raakt hij uitgeput en sterft hij uiteindelijk." Het respect voor de natuur zit diep bij hem: "We moeten leren kijken. Niet alleen zien, maar écht kijken."

Anders leren kijken
Ad vindt het belangrijk dat kinderen ook leren jutten, net als zijn zoon Julius. “Je leert over de zee, over afval, over natuur, over geschiedenis. Het is avontuur. Je ziet dingen die anderen missen. En je begrijpt opeens waarom we het strand moeten beschermen.”
Wat hoopt hij dat bezoekers leren van de Juthut? “Dat je anders gaat kijken. Verwondering is de eerste stap naar zorg. Als je weet wat er allemaal aanspoelt, dan begrijp je ook waarom die natuur zo kwetsbaar is.”

Lees ook

20260124_11581199_1000003878.jpg

Oud papier brengt Abbenbroek dit weekend in beweging

Abbenbroek – Dankzij de inzet van vrijwilligers en de opbrengst van ingezameld papier en karton kunnen in Abbenbroek steeds meer dorpsactiviteiten worden georganiseerd en ondersteund. De Stichting Papier en Karton, die inmiddels een jaar bestaat, speelt daarin een belangrijke rol. Met de opbrengsten uit de inzameling worden lokale initiatieven gesubsidieerd, voor en door inwoners van het dorp. Zo staat er dit weekend een schaatsbaan.

Sluis Kanaal door Voorne.jpeg

Sluis Kanaal door Voorne wordt gerepareerd: bediening sluis tot half maart beperkt

Hellevoetsluis – Sinds dinsdag 23 december is de sluis bij het Kanaal door Voorne in Hellevoetsluis afgesloten voor het scheepvaartverkeer vanwege technische problemen. Maandag 26 januari en dinsdag 27 januari vinden reparatiewerkzaamheden plaats aan de sluis en wordt de sluis daarna tot half maart beperkt bediend volgens de gemeente.

Maerlant.jpg

Open Huis Maerlant opnieuw een groot succes

Brielle – Woensdag 21 januari vond het jaarlijkse Open Huis van het Maerlant plaats. Ook dit jaar was er grote belangstelling vanuit basisschoolleerlingen en hun ouders om de school te bezoeken voor de nodige informatie. De eerste bezoekers kwamen al ruim voor de officiële start binnen en tot het einde van de avond bleef het gezellig druk.

ECHT.jpg

Nieuwe partij ECHT voor Voorne presenteert kandidatenlijst en lanceert website

Voorne aan Zee - De nieuwe politieke partij ECHT voor Voorne presenteert morgen officieel haar kandidatenlijst. De partij is sinds enkele weken actief in de gemeenteraad van Voorne aan Zee. Op dezelfde dag wordt ook de website van de partij gelanceerd, waarop onder meer het verkiezingsprogramma is te vinden.

boomplantdag.jpg

Schoolkinderen planten nieuw bos in De Uitwaayer: 'Voor een gezonde leefomgeving'

Spijkenisse – Leerlingen van groep 5 van CBS het Anker, wethouder Martijn Hamerslag en gedeputeerde Arno Bonte, maar ook andere belangstellenden hebben vandaag honderden bomen geplant in recreatiegebied De Uitwaayer. Het is een start van een grootschalige bosuitbreiding op Voorne-Putten, waarmee in totaal bijna 29 hectare bos wordt toegevoegd.

opening My college.jpg

Officiële opening My College: een 'memorabel moment'

Spijkenisse – Met het knippen van het lint door wethouder Hanneke Stengs werd donderdag 22 januari het nieuwe schoolgebouw van My College officieel geopend. De feestelijke opening trok veel belangstelling en werd bijgewoond door leerlingen, medewerkers, ouders en samenwerkingspartners. De sfeer was enthousiast en trots: 'Iets wat onmogelijk leek, is toch mogelijk gemaakt.'