Brielle - Op 1 april veranderde het centrum van Brielle in een middeleeuwse vesting. Mensen en gebouwen transporteren voor een dag naar 1572 om de bevrijding van De Briel door de Watergeuzen te herdenken.
Brielle was de eerste stad die werd bevrijd: ‘Libertatis Primitae’. Het was een keerpunt in de tachtigjarige oorlog. Sinds 2016 staat de 1 aprilviering in Brielle op de Inventaris Immaterieel Erfgoed Nederland.
Galg
In het openluchtspel ‘Om de sleutel van de stad’ wordt elk jaar de inname van Den Briel door de Watergeuzen nagespeeld, inclusief het binnenvaren van het Geuzenschip de ‘Prince Admirael’, het rammeien van de poort en de opknoping van de Spaanse commandant aan de galg. Iedereen die zich op 1 april in kleding uit de 16e eeuw hult, doet automatisch mee in het spel.
Mirjam Stolk regisseert het stuk dit jaar voor de tiende, en voor haar laatste keer. LINQ Media volgde haar bij alle belangrijke scènes.