Oostvoorne - International Seafarers’ Center The Bridge in Oostvoorne bestaat tien jaar. Wat ooit begon in de kelder van dorpscentrum De Man is inmiddels uitgegroeid tot een vertrouwde plek midden in het dorp, waar zeevarenden die de Rotterdamse haven aandoen even kunnen ontsnappen aan het leven aan boord. Het jubileum wordt deze week uitgebreid gevierd. Vanmiddag onthulde burgemeester Arno Scheepers bij het centrum een nieuw informatiebord.
Het informatiebord aan de voorzijde van The Bridge aan de Stationsweg vertelt in twee talen wat er in het zeemanscentrum gebeurt. Zo kunnen inwoners en toeristen die er langslopen of -rijden kennismaken met het werk van de organisatie. Voor The Bridge vormt de onthulling een van de momenten waarop wordt stilgestaan bij een bewogen periode van tien jaar. ‘Het is geen makkelijk pad geweest’, vertelt Marian. ‘We zitten nu op een prachtige plek in het dorp. We hebben een mooie groep vrijwilligers, al zoeken we altijd meer vrijwilligers. Ook hebben we steeds meer partners die ons ondersteunen en worden we steeds bekender in onze omgeving.’
Ontstaan uit een gemis
The Bridge werd opgericht nadat zeemanscentrum De Beer verdween. Een groep betrokkenen vond dat er in het westelijke deel van de Rotterdamse haven een plek voor zeevarenden moest blijven. Die behoefte is volgens Marian nog altijd groot. Zeevarenden verblijven soms maanden achtereen aan boord. Vrijwillige chauffeurs van The Bridge halen hen van hun schip en brengen hen naar Oostvoorne. Daar kunnen ze tot rust komen, boodschappen doen, iets eten of simpelweg weer even tussen andere mensen zijn.
Juist die ogenschijnlijk gewone dingen kunnen veel betekenen. ‘Als onze chauffeurs ze komen halen, zie je ze helemaal veranderen’, zegt Marian. ‘Ze komen in een fijne omgeving, even uit de haven en even van het schip af.’ The Bridge begon in de kelder van dorpscentrum De Man en verhuisde in juni 2023 naar de huidige locatie aan de Stationsweg. Die verhuizing gaf het centrum volgens Marian een flinke impuls. Het werk werd zichtbaarder voor inwoners en de zeevarenden staan na aankomst meteen midden in het dorp.
Een omhelzing na jaren
In tien jaar tijd zijn er talloze verhalen voorbijgekomen. Vooral de ontmoetingen tussen zeevarenden en familieleden zijn Marian bijgebleven. Soms hebben mensen elkaar jarenlang niet gezien en kan The Bridge helpen om een ontmoeting mogelijk te maken. ‘Dat zijn hele emotionele momenten’, vertelt ze. ‘Wij realiseren ons vaak niet hoe hun leven is en hoe afgesloten ze zijn. Via de telefoon kunnen ze contact hebben met thuis, maar ze kunnen geen fysieke knuffel geven of even persoonlijk met elkaar praten.’
Maar ook veel kleinere momenten maken indruk. Een zeevarende die gewoon even naar de supermarkt kan voor een zak chips, bijvoorbeeld. Of bemanningsleden die kinderen uit school zien komen en daarbij aan hun eigen gezin denken. ‘Er staan zeevarenden met tranen in hun ogen, omdat ze zelf kinderen hebben die ze vaak al maanden niet hebben gezien.’ Het is volgens Marian precies waarom de vrijwilligers zich voor het centrum inzetten.
Feestweek
De jubileumviering van vandaag is bedoeld voor partners, relaties en andere betrokkenen bij The Bridge. Naast de onthulling van het informatiebord gaat vandaag ook een vernieuwde website online. Morgenavond is er vervolgens een bijeenkomst voor huidige en voormalige vrijwilligers, waarbij wordt teruggekeken op tien jaar The Bridge. Aankomende zaterdag is de buurt aan de beurt. Dan houdt het centrum van 12.00 tot 16.00 uur een open dag. Iedereen kan binnenlopen om kennis te maken. Voor kinderen is er onder meer gratis popcorn en schminken. Ook wordt de Grote Zeevarenden Quiz gehouden, met vragen over het werk van het centrum en prijsjes voor deelnemers.
Met de open dag wil The Bridge vooral de drempel voor inwoners uit Oostvoorne, Rockanje en omgeving zo laag mogelijk maken. ‘Iedereen die iets wil weten over het werk dat we doen, is van harte welkom om binnen te lopen’, zegt Marian. ‘We vieren gewoon een feestje. Wie jarig is, trakteert.’
De open dag van International Seafarers’ Center The Bridge aan de Stationsweg 33 in Oostvoorne is zaterdag 26 september van 12.00 tot 16.00 uur. De toegang is vrij en iedereen is welkom.