Spijkernisse, Netherlands
Terug

Start van de ramadan: wat houdt het vasten in?

DJI_20000202224357_0235_D.00_00_08_23.Still005.jpg
Foto: LINQ Media

De ramadan is voor moslims wereldwijd een heilige maand van vasten en gebed. In deze maand vasten zij van zonsopgang tot zonsondergang, maar de betekenis van de ramadan gaat verder dan alleen het vasten. Huseyin Pala, secretaris van het Nederlands Turks Ontmoetingscentrum (NTO) in Spijkenisse en praktiserend moslim, vertelde hier meer over aan LINQ Media.

Linsay Posthumus |  | Aangepast op

Huseyin legt uit dat de ramadan een bijzondere maand is voor moslims. 'Je kunt het zien als een reinigingsmaand of een disciplinemaand', legt hij uit. 'Het gaat om het disciplineren van je innerlijke ik en het dichter bij God komen.' 

De ramadan begint niet overal op dezelfde dag. Dat heeft te maken met de manier waarop de nieuwe maan wordt vastgesteld. Sommige moslimgemeenschappen startten op 18 februari, anderen op 19 februari. Het verschil ontstaat door bepaalde berekeningsmethodes of doordat de maan daadwerkelijk wordt waargenomen. 

Meer dan vasten 
Wat de meeste mensen zien is het vasten, maar de ramadan draait ook om zelfreflectie en het verrichten van goede daden. Moslims besteden extra aandacht aan goede daden, zoals het helpen van mensen die het minder hebben. 

Tijdens de ramadan vindt de vereniging het dan ook belangrijk om iets goeds te doen. 'Tijdens de bijeenkomsten wordt er dagelijks iets uitgedeeld aan de gasten. Voor de kinderen is er elke dag iets lekkers. Daarnaast worden er gedurende de ramadan wedstrijden georganiseerd waarbij kinderen een prijs kunnen winnen', aldus Huseyin.  

Na zonsondergang wordt het vasten verbroken met de iftar, een gezamenlijke maaltijd die vaak met familie, vrienden of in de moskee plaatsvindt. 'Het is een maand waarin je, ondanks de drukte van het dagelijkse leven, bewust meer met God bezig bent', aldus Huseyin. 'Je bidt meer, leest vaker uit de Koran en probeert je geloof ook echt in de praktijk te brengen. Ook is het een maand waarin het belangrijk is om mensen te helpen die het minder goed hebben.'  

Meer bezoekers in de moskee
Tijdens de ramadan is het drukker in de moskee. Vrijdag is normaal gesproken al de drukste gebedsdag van de week, maar in de vastenmaand is het elke dag druk in de gebedsruimtes.  

Volgens Huseyin willen veel moslims deze maand benutten om zich extra te verdiepen in hun geloof. 'Iedereen wil meer bidden en meer bezig zijn met de Koran', zegt hij. De ramadan is daarmee volgens Huseyin niet alleen een periode van vasten, maar vooral een maand van verdieping, discipline en onderlinge verbondenheid.

LINQ Media ging de straat op om inwoners te vragen of zij bekend zijn met de ramadan:

Lees ook

foto_website 0 (4).jpg

Weer ruimte voor jonge sporters bij Voorne Atletiek

Nu het weer verbetert en de trainingen weer buiten plaatsvinden, is er opnieuw ruimte ontstaan in de kleutergroep Young Kids Athletics van Voorne Atletiek. De vereniging nodigt kinderen met geboortejaar 2020 tot en met 2022 uit om op een speelse en ongedwongen manier kennis te maken met atletiek.

IMG_7813.JPG

Brandweer bevrijdt twee duiven achter netten bij metrostation Spijkenisse Centrum

Spijkenisse - De brandweer en de dierenambulance zijn vanmiddag rond 17.00 uur ter plaatse gekomen bij metrostation Spijkenisse Centrum. Daar bleken twee duiven vast te zitten achter een net.

3dketting.png

Gevarieerde kunstwerken te zien tijdens 3D-kunstketting in Spijkenisse

Spijkenisse - Vrijdagmiddag vond in wijkcentrum De Akkers de onthulling plaats van een 3D-kunstketting. Daarna was het werk het hele weekend te bewonderen tijdens de kunstroute.

20260218_132835.jpg

Tent geen reden voor urgentie, rechter geeft gemeente gelijk

De dakloze Spijkenisser die langere tijd in een tent langs de Oude Maas verbleef, krijgt geen urgentieverklaring voor een woning. Dat heeft de rechtbank Rotterdam onlangs bepaald.

Kinder Vakantie Spelen.jpg

Oproep voor vrijwilligers bij Kinder Vakantie Spelen: ‘Blije gezichten is waar we het voor doen’

Spijkenisse – De Kinder Vakantie Spelen in Park Vogelenzang in Spijkenisse is al tientallen jaren een begrip in onze regio. Het evenement wordt iedere zomer georganiseerd met als doel om vakantieactiviteiten te organiseren voor kinderen die niet altijd op vakantie kunnen. De stichting draait geheel op vrijwilligers en dat is precies waar de organisatoren van de KVS naar op zoek zijn voor de komende editie.

schoolvoetbal---Gitty_Markies.jpg

Sportiviteit centraal bij finale schoolvoetbaltoernooi in Hellevoetsluis

Hellevoetsluis - Op het zonovergoten sportpark Historyland van vv Hellevoetsluis werd op woensdag 15 april de finale van het schoolvoetbaltoernooi 2026 gehouden.