Spijkernisse, Netherlands
Terug

Derde Cultuurfeest in Vierpolders: ‘Je leert elkaar op een andere manier kennen’

261120 Cultuurfeest Vierpolders 3

Vierpolders - Van traditionele gerechten en kleurrijke klederdracht tot muziek, dans en bijzondere gebruiken. Op vrijdag 20 november staat ’t Dijckhuis in Vierpolders opnieuw in het teken van culturele ontmoeting. Tijdens de derde editie van het Cultuurfeest laten inwoners met verschillende culturele achtergronden zien waar hun wortels liggen. Het evenement werd afgelopen zomer vanwege de extreme hitte uitgesteld, maar krijgt nu alsnog een vervolg.

Jennifer Smit |

Het idee voor het Cultuurfeest ontstond enkele jaren geleden bij Nel van der Valk. Vanuit haar betrokkenheid bij het taalcafé kwam zij regelmatig in contact met inwoners met uiteenlopende culturele achtergronden. Ze merkte hoeveel bijzondere tradities en gebruiken er achter de voordeuren van dorpsgenoten schuilgaan. ‘In Vierpolders wonen mensen van zo’n vijftien verschillende nationaliteiten, maar we weten vaak nauwelijks iets van elkaars gebruiken en gewoonten’, vertelt de voorzitter. ‘Nel wilde daar verandering in brengen. Ze bedacht dat het leuk zou zijn als inwoners hun eigen cultuur konden laten zien, zodat dorpsgenoten elkaar beter leren kennen en met elkaar in gesprek raken.’

Van idee tot dorpsfeest
Dat initiatief bleek een schot in de roos. De eerste twee edities werden volgens de voorzitter druk bezocht en leverden enthousiaste reacties op. Ook basisschool De Tiende Penning raakte al vroeg betrokken bij het initiatief. Directeur Sandra Bijleveld was direct enthousiast en betrok de leerlingen bij het thema. Iedere klas kreeg een land toegewezen om zich te verdiepen in de bijbehorende cultuur en tradities.

Eigenlijk stond de derde editie afgelopen juni op het programma. Door de tropische temperaturen zag de organisatie zich echter genoodzaakt het feest in ’t Dijckhuis af te gelasten. De basisschool ging destijds wel door met de eigen culturele activiteiten. Voor de dorpsbewoners werd het evenement verplaatst naar vrijdag 20 november.

Hoewel de voorbereidingen volgens Van der Valk behoorlijk wat werk met zich meebrengen, blijft het enthousiasme groot. ‘Het is iedere keer weer een hele organisatie om alles voor elkaar te krijgen, maar het blijft ook verrassend. Elke editie pakt ontzettend leuk uit.’

Een wereldreis langs tien kraampjes
Tijdens het Cultuurfeest worden ongeveer tien kraampjes ingericht, waar inwoners hun geboorteland en culturele achtergrond presenteren. De deelnemers versieren hun kraam met voorwerpen, kleding en andere kenmerkende spullen uit hun cultuur. Daarnaast kunnen bezoekers kennismaken met traditionele gerechten, muziek, dans en bijvoorbeeld een bijzonder koffieritueel. ‘De een maakt zijn kraam helemaal mooi met allerlei spullen uit het land van herkomst, terwijl de ander juist verschillende gerechten klaarmaakt’, legt Van der Valk uit. ‘Sommige deelnemers verzorgen alleen een dans of zingen een lied. Er gebeurt van alles en dat maakt het juist zo leuk.’

Het evenement draait volgens hem niet alleen om het ontdekken van andere culturen, maar vooral om de ontmoetingen die daaruit voortkomen. ‘Je ziet alle culturen door elkaar lopen. Er wordt gegeten, gezongen, gedanst en vooral veel met elkaar gepraat. Het is een heerlijke, ontspannen sfeer. Het is echt een feestje.’

Meer begrip voor elkaar
Volgens Van der Valk bewijzen de eerdere edities dat er onder inwoners volop belangstelling bestaat voor de achtergronden van hun dorpsgenoten. Hij ziet het Cultuurfeest dan ook als een laagdrempelige manier om mensen dichter bij elkaar te brengen. ‘Mensen zijn nieuwsgierig naar elkaars cultuur en willen er graag meer over weten. Dat was precies de bedoeling van Nel’, vertelt hij. ‘Het mooie is dat het contact niet ophoudt wanneer het feest voorbij is. Je komt elkaar later op straat weer tegen en dan is er een stukje herkenning. Dat zorgt ervoor dat mensen gemakkelijker een praatje maken.’ 

Voor de voorzitter is juist het ongedwongen karakter de kracht van het feest. ‘Iedereen is welkom en iedereen geniet ervan. Het maakt niet uit waar je vandaan komt. Je leert elkaar op een andere manier kennen en ontdekt hoeveel moois er in je eigen dorp te vinden is.’

Gratis toegankelijk
Het Cultuurfeest vindt plaats op vrijdag 20 november van 17.00 tot 20.00 uur in ’t Dijckhuis in Vierpolders. De toegang is gratis en wordt mede mogelijk gemaakt door Stichting Push in Brielle.Bezoekers kunnen vrijblijvend een bijdrage doen in de daarvoor bestemde donatiebox. Met het feest hopen de organisatoren opnieuw veel inwoners uit Vierpolders en omgeving samen te brengen. Want achter de verschillende gerechten, muziek en tradities schuilt volgens Van der Valk vooral één belangrijke gedachte: elkaar leren kennen zorgt voor meer begrip en verbondenheid.

Lees ook

Brug Beninger

Wandelroute Beningerslikken weer compleet dankzij nieuwe brug

Zuidland – Wandelaars kunnen weer een volledige ronde maken door natuurgebied de Beningerslikken in Zuidland. Met de plaatsing van een nieuwe voetgangersbrug over de kreek is de verbinding tussen twee delen van de wandelroute hersteld. Daarmee komt een einde aan de situatie waarin bezoekers alleen nog afzonderlijke delen van het gebied konden bewandelen.

andrelinger(peter)

Wisselende resultaten in de vijfde klasse, SCO'63 nog puntloos

Regio – In de vijfde klasse speelden zaterdag vier van de zes clubs van Voorne Putten een derby. Het treffen tussen Abbenbroek en Hekelingen eindigde in 2-2, Vierpolders won met 2-1 van Rockanje. Simonshaven deelde de punten met ZBVH, 2-2. SCO’63 is nog altijd zonder punten, de ploeg verloor thuis met 2-4 van Fortuna Be Quick.

Ferry Seton (Zwartewaal)

GHVV'13 wint van Zwartewaal, winst FC Vlotbrug en OHVV en Rozenburg delen punten

Regio – De ploegen in de vierde klasse van Voorne Putten behaalde zaterdag wisselende resultaten. De burenruzie tussen Zwartewaal en GHVV’13 werd beslist in het voordeel van de ploeg uit Heenvliet en Geervliet. De andere derby tussen OHVV en Rozenburg eindigde onbeslist en FC Vlotbrug pakte de volle winst tegen Hermes DVS.

johnkleijnbotlek

SC Botlek en OVV pakken de volle winst

Regio – In de derde klasse D van het amateur voetbal waren er goede resultaten voor de ploegen van ons eiland. OVV pakte thuis de volle winst op Slikkerveer. Het werd 2-0. SC Botlek pakte bij hekkensluiter COAL een 1-2 zege.

klok terug

Wintertijd is weer ingegaan

Sinds vannacht 03.00 uur is de zomertijd voorbij. Dat betekent dat de klok een uur achteruit is gezet en de meeste mensen een uurtje langer kunnen slapen. In de ochtend wordt het eerder licht en in de avond eerder donker. Ook andere Europese landen gingen afgelopen nacht over op de 'wintertijd'.

marvinvanderpluijm

Zege voor Nieuwenhoorn, puntendeling voor Brielle, Hellevoetsluis en Zuidland

Regio – In de eerste klasse was er zaterdag een zege voor koploper Nieuwenhoorn, dat op bezoek ging bij NSVV in Numansdorp. Een trede lager was er voor geen enkele ploeg van Voorne Putten een zege, Zowel Hellevoetsluis, Zuidland en Brielle speelden gelijk.