Spijkernisse, Netherlands
Terug

Weer veel te beleven tijdens Voorne in Stelling

4d80378db9225a80f82a341250f63648

Voorne - Dit evenement wordt alweer voor de veertiende keer georganiseerd en plaatst het militaire erfgoed op Voorne in de belangstelling. Op zaterdag 12 juli is het zover en is er weer veel te beleven.

Mirjam de Neeff |  | Aangepast op
De oudste resten van militair erfgoed gaan terug naar de middeleeuwen toen er een kasteel in Oostvoorne werd gebouwd, dat nu bekend staat als de Jacoba Burcht.

Brielle kreeg de eerste verdedigingswerken in 1342 nadat den Briel in 1330 stadsrechten verwierf. In 1703 begon de bouw van een vesting, voltooid in 1713 volgens Menno van Coehoorns plannen.

Hellevoetsluis ontstond als gevolg van de aandacht van de Staten van Holland en kreeg in 1665 haar eerste vesting als verdediging van de marinehaven. Toen grote delen waren weggespoeld door de golven werd in 1695 gestart met de aanleg van de verdedigingswerken die in 1705 grotendeels waren afgerond volgens het Nieuw Nederlands Stelsel.

In 1780 werden er twee grote kustbatterijen aangelegd, een bij de Steenen Baak en een bij de monding van het huidige Brielse Meer. Later werden er rond 1800 een twaalftal batterijen voor het opstellen van kanonnen aangelegd op de dijken die bij een inundatie droog zouden blijven.Een inundatie is het bewust onder water zetten van land om een gebied te verdedigen.

Toen in 1874 de Vestingwet van kracht werd, kreeg Voorne een verbeterde waterlinie met de forten Noorddijk en Penscherdijk om het gebied dat onder water gezet kon worden te verdedigen samen met de vestingen Brielle en Hellevoetsluis.

Tijdens de Tweede Wereldoorlog heeft de Duitse bezetter de Atlantikwall gebouwd met diverse bunkercomplexen langs de kust en zo ook langs de kust van Voorne. De grootste bunker op Voorne werd de Biberbunker, een object waar de geallieerde vliegtuigen werden gevolgd en Duitse jagers geleid naar die vijandelijke vliegtuigen.Ook landinwaarts werden bunkers gebouwd om bijvoorbeeld te dienen als telefoonschakelstations.

Na deze oorlog deed de Koude Oorlog zijn intrede en werden er onder andere Luchtwachttorens gebouwd om laagvliegende vijandelijke vliegtuigen te kunnen observeren.Hiervoor werden er bestaande militaire constructies gebruikt als fundatie. De Biberbunker werd een commandocentrum.

Veel van deze werken zijn nog steeds aanwezig en een aantal ook te bezoeken. Tijdens Voorne in Stelling zullen een aantal van deze bijzondere locaties worden opengesteld zodat ze beleefd kunnen worden.

Re-enactment, maar ook tentoonstellingen kunnen worden bezocht en rondleidingen gevolgd. Van 10:00 tot 17:00 uur is er dus veel te doen en te bekijken. Noteer nu vast deze datum in de agenda zodat u er niets van hoeft te missen.

Uiteraard volgt er binnenkort nog meer informatie!



Lees ook

Brug Beninger

Wandelroute Beningerslikken weer compleet dankzij nieuwe brug

Zuidland – Wandelaars kunnen weer een volledige ronde maken door natuurgebied de Beningerslikken in Zuidland. Met de plaatsing van een nieuwe voetgangersbrug over de kreek is de verbinding tussen twee delen van de wandelroute hersteld. Daarmee komt een einde aan de situatie waarin bezoekers alleen nog afzonderlijke delen van het gebied konden bewandelen.

andrelinger(peter)

Wisselende resultaten in de vijfde klasse, SCO'63 nog puntloos

Regio – In de vijfde klasse speelden zaterdag vier van de zes clubs van Voorne Putten een derby. Het treffen tussen Abbenbroek en Hekelingen eindigde in 2-2, Vierpolders won met 2-1 van Rockanje. Simonshaven deelde de punten met ZBVH, 2-2. SCO’63 is nog altijd zonder punten, de ploeg verloor thuis met 2-4 van Fortuna Be Quick.

Ferry Seton (Zwartewaal)

GHVV'13 wint van Zwartewaal, winst FC Vlotbrug en OHVV en Rozenburg delen punten

Regio – De ploegen in de vierde klasse van Voorne Putten behaalde zaterdag wisselende resultaten. De burenruzie tussen Zwartewaal en GHVV’13 werd beslist in het voordeel van de ploeg uit Heenvliet en Geervliet. De andere derby tussen OHVV en Rozenburg eindigde onbeslist en FC Vlotbrug pakte de volle winst tegen Hermes DVS.

johnkleijnbotlek

SC Botlek en OVV pakken de volle winst

Regio – In de derde klasse D van het amateur voetbal waren er goede resultaten voor de ploegen van ons eiland. OVV pakte thuis de volle winst op Slikkerveer. Het werd 2-0. SC Botlek pakte bij hekkensluiter COAL een 1-2 zege.

klok terug

Wintertijd is weer ingegaan

Sinds vannacht 03.00 uur is de zomertijd voorbij. Dat betekent dat de klok een uur achteruit is gezet en de meeste mensen een uurtje langer kunnen slapen. In de ochtend wordt het eerder licht en in de avond eerder donker. Ook andere Europese landen gingen afgelopen nacht over op de 'wintertijd'.

marvinvanderpluijm

Zege voor Nieuwenhoorn, puntendeling voor Brielle, Hellevoetsluis en Zuidland

Regio – In de eerste klasse was er zaterdag een zege voor koploper Nieuwenhoorn, dat op bezoek ging bij NSVV in Numansdorp. Een trede lager was er voor geen enkele ploeg van Voorne Putten een zege, Zowel Hellevoetsluis, Zuidland en Brielle speelden gelijk.