‘Het stroomverbruik in Spijkenisse groeit snel, onder andere door elektrisch vervoer en het toenemende gebruik van elektrische apparaten’, aldus de gemeente Nissewaard. De inzet van de mobiele batterijen loopt minimaal van november 2025 tot en met maart 2026. Tussen 16:00 uur en 21:00 uur zullen de batterijen worden ingezet en na dit piekmoment zullen de batterijen weer opgeladen worden als het rustiger is op het net.
Volgens de gemeente Nissewaard komen de batterijen naast het bestaande elektriciteitsstation te staan. Omwonenden hebben een brief ontvangen met meer informatie over deze maatregelen. Het gebruik van meerdere mobiele batterijen bij het elektriciteitsstation is een tijdelijke oplossing. Op dit moment wordt namelijk gewerkt aan een nieuw elektriciteitsstation voor de omgeving Nissewaard dat het huidige station aan de Heemraadlaan op termijn zal ontlasten. De oplevering van het nieuwe station die hierbij hulp zal gaan bieden duurt nog een aantal jaar.
‘Tot die tijd worden maatregelen genomen om het net betrouwbaar te houden. Inwoners kunnen daarbij helpen door zware apparaten, zoals wasmachine, vaatwasser of laadpaal, zoveel mogelijk buiten de piekuren te gebruiken’, luidt de oproep van de gemeente Nissewaard. Wanneer één van de vier huidige transformatoren in storing gaan, kan het hele elektriciteitsstation uitvallen volgens Stedin. ‘Dat zou betekenen dat tot wel 38.000 huishoudens zonder stroom komen te zitten. De batterijen helpen dit te voorkomen door tijdelijk extra stroomcapaciteit te leveren’, aldus de netbeheerder.
In de oproep van Stedin wordt gevraagd om in de winter het gebruik van zware apparaten tussen 16:00 uur en 21:00 uur zoveel mogelijk te maken. Regiodirecteur van Stedin Maarten Bijl: ‘Koken met inductieplaat of oven laat zich begrijpelijkerwijs lastig uitstellen in de avond, maar als je andere zware apparaten zoals de vaatwasser, wasmachine en de laadpaal voor de auto eerder op de dag of later op de avond aan kan zetten, help je daarmee de betrouwbaarheid van het elektriciteitsnet. Als 200 inwoners de droger uitstellen tot buiten de piek, dan kun je met die energie een zwembad een dag verwarmen.’
Gemeente Nissewaard en Stedin blijven nauw samenwerken op dit gebied. De gemeente denkt mee over de plaatsing van de batterijen en is betrokken bij de vergunningverlening. De veiligheidsregio is ook actief bij het beoordelen van de plannen. Volgens deze plannen komen de batterijen naast het elektriciteitsstation te staan, op het eigen terrein van Stedin. De netbeheerder neemt bij plaatsing de veiligheidsmaatregelen die nodig zijn voor dergelijke installaties.
Wethouder Chris Hottentot van de gemeente Nissewaard: ‘Voor onze inwoners is het van het grootste belang dat zij kunnen rekenen op een betrouwbare stroomvoorziening, niemand wil zonder stroom komen te zitten. Het is daarom noodzakelijk dat Stedin deze batterijen plaatst om het risico op stroomstoringen te verkleinen. Samen met Stedin en de veiligheidsregio blijven we ons inzetten voor een veilige en stabiele energievoorziening’, schrijft de wethouder op de website van de netbeheerder.